Odpowiedź Rektor UAM na list otwarty okupujących DS Jowita

Collegium Minus, for. A.Wykrota
Obraz

Mimo czwartkowej (14.12) deklaracji Ministra Nauki w Poznaniu “Jowita zostaje, osiągnęliście, co chcieliście”, okupujący sale w DS Jowita przesłali kolejne postulaty, tym razem dotyczące dalszego udostępnienia im sal w Jowicie. Na „List otwarty do Rektorki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Bogumiły Kaniewskiej  w sprawie zagospodarowania sal konferencyjnych w DS. Jowita na samorządną przestrzeń naukowo-kulturalną” otrzymali odpowiedź w sobotę 16 grudnia.

W odpowiedzi na „List otwarty z dnia 15 grudnia 2023 roku w sprawie zagospodarowania sal konferencyjnych w DS Jowita na samorządną przestrzeń naukowo-kulturalną” uprzejmie informuję, że przedstawiony przez Państwa postulat zachowania przestrzeni sal konferencyjnych w DS Jowita „jako oddolnego centrum społeczno-kulturowego” może zostać spełniony dopiero po zakończeniu modernizacji budynku.

Dnia 1 grudnia 2023 roku wydałam Zarządzenie nr 399/2023/2024 dotyczące wyłączenia Domu Studenckiego Jowita z funkcjonowania. Wchodzi ono w życie 1 stycznia 2024 roku i obejmuje także sale konferencyjne, o udostępnienie których Państwo wnioskują. Poniżej przesyłam link do tego Zarządzenia:

Podkreślę raz jeszcze, że powodem zamknięcia budynku Jowity są względy bezpieczeństwa, w związku z czym pozostawienie dostępu do części konferencyjnej DS-u jest obecnie niemożliwe. Po zakończeniu modernizacji i ponownym otwarciu tego domu studenckiego w budynku zostanie stworzone miejsce służące aktywizacji społeczności studenckiej – również zrzeszonej w związkach zawodowych działających na terenie UAM – po stworzeniu stosownych ram prawnych.

Jednocześnie zapewniam, że wszystkie funkcjonujące na terenie UAM organizacje studenckie i pracownicze mogą korzystać z pomieszczeń uczelni, po uzyskaniu zgody administratora budynku (dziekana, kanclerza, rektora). Reguła ta będzie dotyczyła także Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej po uzyskaniu przez nią formalnego statusu.

Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska

REKTOR