„Meteor” 10 minut Pestką od Poznania

Obraz

Czekaliśmy na niego 20 lat i oto jest! Dziś (18 września) odbyło się oficjalne otwarcie Domu Studenckiego „Meteor”. Nowoczesny akademik znajduje się na Kampusie Morasko i już od 1 października wypełni się gwarem czterystu studentek i studentów UAM.

- Dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to wielki dzień, czekaliśmy na ten moment wiele lat, krok po kroku realizując przyjętą blisko 20 lat temu strategię rozwoju uniwersytetu. Dziś na poznańskim Kampusie Morasko zwanym przez niektórych „naukową dzielnicą Poznania”, w końcu otwieramy nowy akademik. Po wielu latach rozbudowy mamy w Poznaniu miasteczko studenckie z prawdziwego zdarzenia. Przed chwilą dziennikarze pytali mnie czy to będzie kampus jak w filmach amerykańskich, odpowiadam „prawie tak” – mówiła na chwilę przed przecięciem symbolicznej wstęgi Pani Rektor prof. Bogumiła Kaniewska.

W uroczystości otwarcia udział wzięło grono gości z zespołem rektorskim i kanclerskim a także przedstawicielami firmy Alstal. Oprócz symbolicznego przecięcia wstęgi był jeszcze toast i tort – a jakże ozdobiony zdjęciem budynku.

Chwilę przed oficjalnym otwarciem odbyła się konferencja prasowa. Na pytanie czy to dobry czas na inwestycję Pani Rektor mówiła tak:

- To był najwyższy czas. Rozmowy na temat budowy akademika w tym miejscu trwały od wielu lat. Bardzo dobrze się stało, że w 2017 dostaliśmy z ówczesnego Ministerstwa Nauki potrzebne środki na rozpoczęcie inwestycji . Czas na budowę był trudny ale ponieważ otwieramy ten akademik i mamy już pierwszych studentów, którzy będą tu mieszkali, to powiem, że to zwieńczenie naszych starań, to najlepszy czas.

W dalszej części spotkania Pani Prorektor prof. Joanna Wójcik zapewniła, że są jeszcze miejsca w nowym akademiku a ubiegać się o nie może każdy, kto spełnia kryteria – te same co w przypadku innych domów studenckich należących do UAM.

Natomiast prorektor prof. Tadeusz Wallas wspomniał o planowanej przez władze UAM budowie kolejnego, bliźniaczego domu studenckiego na Morasku. W nowym akademiku znajdzie się kolejnych 400 miejsc dla studentów z UAM.

Zapytany  o wyposażenie akademika Kanclerz dr Marcin Wysocki zapewniał, że jest w nich wszystko co zapewni komfort użytkowania budynku: meble, pościele, koce i czajniki do kawy. Ponoć o to, na krótko przed otwarciem akademika, pytali rodzice studentów, którzy dostali przydział do DS. „Meteor”.

W akademiku znalazło się 160 pokoi jednoosobowych i 120 dwuosobowych, w każdym z nich aneks kuchenny i łazienka. Architekci nie zapomnieli też o studentach z niepełnosprawnościami – na każdym piętrze specjalnie dla nich powstały komfortowe pokoje z niezbędnymi udogodnieniami.

Dodatkowo na każdej kondygnacji do dyspozycji mieszkańców udostępniono osobne kuchnie z jadalniami i pralnie z suszarniami.

W nowoczesnym budynku studenci nie będą się nudzić. W wolnym czasie mogą korzystać z odpowiednio wyposażonych stref relaksu: przestronnego zielonego dziedzińca, boiska sportowego, stołu do gry w ping-ponga, a także… hamaka wśród starych brzóz. Parter budynku będzie pełnił funkcję usługową. Poza stołówką i klubem studenckim znalazło się tu przedszkole (otwarte 1 września), minimarket oraz siłownia. W nowo otwartym akademiku swoją nową siedzibę będzie też miało uniwersyteckie Radio Meteor.

Projekt architektoniczny domu studenckiego, którego autorem jest biuro architektoniczne DEDECO Sp. z o.o „Warszawa” sp. k. z Warszawy, został wybrany w 2019 roku w drodze konkursu. Budowa akademika na kampusie Morasko trwała niespełna trzy lata. Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem to niemal 70 mln zł.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie