Tu dzieje się nauka czyli Dzień Kół Naukowych

„Tu dzieje się nauka” mogą powiedzieć pracownicy i studenci Wydziału Chemii. Dziś (14 kwietnia) na ich wydziale odbywa się druga edycja Dnia Kół Naukowych.

W górnym i dolnym holu budynku ustawionych zostało 38 stanowisk, na którym swoją działalność promują studenci – członkowie kół naukowych. Wśród nich przeważają humaniści ale nie brakuje też przedstawicieli nauk przyrodniczych i społecznych. Głównym organizatorem spotkania jest Samorząd Studentów UAM, a koordynatorką tej edycji festiwalu  Dominika Kółeczko z Naukowego Koła Chemików.

W trakcie uroczystości otwarcia festiwalu mówiła ona tak:

- Koła naukowe, a także stowarzyszenia studenckie, są przydatnym punktem w karierze akademickiej, ponieważ zapewniają sprzyjające środowisko do nauki, współpracy i nawiązywania kontaktów.  To właśnie one tworzą wspierające i stymulujące intelektualnie środowisko do nauki, badań i rozwoju zawodowego.

W trakcie otwarcia głos zabrał również dr Mariusz Szynkiewicz - koordynator kół naukowych na UAM.

- Cieszę się, że ta impreza zaczyna mieć charakter cykliczny – jeśli oczywiści można mówić o cyklu przy drugiej edycji imprezy. Biorąc jednak pod uwagę dynamikę tych wydarzeń mogę przewidywać, że będziemy ja kontynuować w kolejnych latach. Myślę, że promowanie kół naukowych jest bardzo istotne, dlatego że osoby spoza środowiska akademickiego bardzo rzadko zdają sobie sprawę z tego, jaki potencjał intelektualny tkwi w murach uczelni. I myślę tu szczegółnie o studentach – członkach kół naukowych.

W ciągu całego dnia oprócz prezentacji zaplanowane zostały również szkolenia m.in. przygotowane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz prezentacja pani Ewy Kaniewskiej dotycząca możliwości pozyskiwania środków finansowych na realizację projektów studenckich.  W godzinach popołudniowych zaś zaplanowane zostały pokazy eksperymentów fizycznych i chemicznych.

Ogólnouniwersyteckie