Wersja kontrastowa

Zdaj jubileuszowe kolokwium

Artur Żyto, fot. Adrian Wykrota
Artur Żyto, fot. Adrian Wykrota

100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego jest doskonałą okazją do „spaceru w czasie”. Dzięki specjalnie przygotowanej grze turystycznej Vivat Universitas Posnaniensis! jeszcze lepiej będziecie mogli wyobrazić sobie funkcjonowanie i rozwój naszej Alma Mater.

Gra powstała w ramach konkursu Centrum Warte Poznania. Autorem projektu jest Artur Żyto, doktorant na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych, w Katedrze Turystyki i Rekreacji UAM.

- Pomysł przyszedł trochę sam w związku z setną rocznicą powstania Uniwersytetu. Poznańskiego. Postanowiłem po raz kolejny spróbować swoich sił w tym projekcie, który polegał na tym, aby w tej tkance miejskiej wskazać miejsca, które na co dzień mijamy, a które są dla nas niezauważalne. Chciałem skupić się na ich pierwotnym znaczeniu, spojrzeć jaką obecną pełnią funkcję i zrobić z nich pewnego rodzaju atrakcję turystyczną, a przede wszystkim atrakcję dla poznaniaków - mówi.

Gra turystyczna Vivat Universitas Posnaniensis! jak podkreśla jej twórca umożliwia zabawę niemalże 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Jedyne co potrzeba to wydrukowana rysunkowa mapa, która jest zarazem planszą do gry, długopis i wygodne buty.

- Skupiłem się na miejscach, które z historią Uniwersytetu były związane od początku, choć nie każde z nich powstało z myślą typowo o Uniwersytecie. Poruszamy się w centrum Poznania, w okolicach placu Adama Mickiewicza i szukamy przede wszystkim detali architektonicznych oraz informacji zawartych na tablicach informacyjnych jeśli takie występują. W oparciu o to wykonujemy zadania, które są stosunkowo proste, ale wymagające spostrzegawczości i nieszablonowego spojrzenia. Miasto staje się planszą, po której gracze, jak żywe pionki przemieszczają się wykonując zadania. Tego typu zwiedzenia miasta wpisuje się w ideę turystyki opisanej modelem 3xE  - Entertainment, Engagement i Education - dodaje Artur Żyto.

W zasady gry uczestnika wprowadzi prof. Józef Kostrzewski, poznański archeolog i jeden z twórców poznańskiej szkoły. Zagadki przedstawią nam m.in. ks. Stanisław Kozierowski, Stanisław Pawłowski czy Zbigniew Krygowski.

Na planszy zaznaczone są obiekty wskazane biretem, przy których uczestnik będzie miał do rozwiązania zadania, do których odpowiedzi będzie mógł zapisać na drugiej stronie. Po wpisaniu odpowiednich liter uzyskanych w wyniku ich rozwiązania oraz odnalezienia detali architektonicznych poznamy hasło gry. Uczestnik zabawy, który rozwikła wszystkie zagadki może się wpisać na listę zwycięzców i otrzymać certyfikat odkrywcy.

Grę Vivat Universitas Posnaniensis! można bezpłatnie zabrać z Centrum Informacji Turystycznej, Centrum Informacji Kulturalnej i Biblioteki Uniwersyteckiej na ul. Ratajczaka, albo pobrać ze strony gryturystyczne.pl. Co ważne, bawić można się zarówno indywidualnie, jak i grupowo.

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.