W dniu 23 maja br. w Collegium Polonicum odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. 7 maja 1919 miała miejsce uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego Wszechnicy Piastowskiej, przemianowanej rok później na Uniwersytet Poznański. Od roku 1955 uczelnia nosi nazwę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W latach 1950-1951 część jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Poznańskiego przekształcono w samodzielne szkoły wyższe, które obecnie działają pod nazwami: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP), Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP), oraz Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (AWF).
W uroczystości w Collegium Polonicum wzięły udział władze obu partnerskich uczelni: Uniwersytetu im .Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (UEV), które od prawie 30 lat wspólnie zarządzają Collegium Polonicum w Słubicach – „Najdalej na zachód wysuniętą, wspólną z Uniwersytetem Europejskim Viadrina – placówką Uniwersytetu". – podkreślił w swoim powitaniu prof. Andrzej Lesicki, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Czytaj także Ławeczka prof. Michała Sobeskiego odsłonięta
Prof. Julia von Blumenthal, prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina zaznaczyła: „Tutaj w Collegium Polonicum stworzono znakomite warunki do nauki nie tylko studentom, lecz także uczniom Uniwersyteckiego Liceum. Przekazujemy młodym ludziom kompetencje, których będą potrzebować w przyszłości. [...] Uczelnie wyższe, jako instytucje zobligowane do głoszenia prawdy, wolności słowa, do otwartości i wymiany różnych perspektyw mamy obowiązek pozostać tymi miejscami, gdzie walczy się o więzi społeczne".
Prof. Zbigniew Pilarczyk, historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w wykładzie pt. „Od Wszechnicy Piastowskiej do uczelni badawczej. 100 lat Uniwersytetu Poznańskiego" przedstawił bogatą i barwną historię uczelni „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest w pierwszej trójce najlepszych polskich uniwersytetów. I oto to chodziło pierwszemu rektorowi prof. Heliodorowi Święcickiemu – aby Uniwersytet prężnie się rozwijał, prowadził badania iz taką bazą możemy spokojnie myśleć o przyszłości Uniwersytetu".
Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie pamiątkowych medali 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego w podziękowaniu za pracę i działanie na rzecz uczelni. Uhonorowano 23 przedstawicieli grona akademickiego oraz zaprzyjaźnionych instytucji, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju Collegium Polonicum. Podczas uroczystości medale odebrali:
- prof. Waldemar Pfeiffer z UAM, pomysłodawca Collegium Polonicum i jego pierwszy dyrektor naukowy
- mgr inż. Tomasz Durniewicz, architekt kompleksu Collegium Polonicum
- mgr inż. Andrzej Wysoczański, kierownik budowy Collegium Polonicum
- dr Ryszard Bodziacki, ówczesny burmistrz Słubic, za którego kadencji powstało Collegium Polonicum
- dr Gunter Pleuger, były rektor Viadriny
- Janine Nuyken, wieloletnia wiceprezydentka Viadriny ds. Collegium Polonicum
- dr Hans-Gerd Happel, kierownik biblioteki Viadriny
- Peter Stahl, były kanclerz Viadriny
- prof. Jerzy Siepak z UAM, twórca kierunku ochrony środowiska
- prof. Ewa Kraskowska, założycielka kierunku filologia polska
- prof. Janusz Wiśniewski, były prorektor UAM ds. Collegium Polonicum
- Tomasz Ciszewicz, burmistrz Słubic w latach 2010-2018
- dr Barbara Weiser-Lada, długoletnia dyrygent chóru akademickiego Collegium Polonicum
- dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Collegium Polonicum.
Z okazji jubileuszu w foyer Collegium Polonicum można obejrzeć wystawę „Uniwersytet Poznański 1919-2019". Wystawa, którą będzie prezentowana w murach Collegium Polonicum do końca 2019 roku przedstawia dzieje Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz niemal 30-letnią historię Collegium Polonicum.