Profesor Stefan Lis promował Śniadeckiego (wideo)

Prof. Stefan Lis
Obraz

Profesor Stefan Lis z Wydziału Chemii UAM, główny organizator obchodów 250 rocznicy urodzin Jędrzeja Śniadeckiego ma powód do zadowolenia. W Wilnie otwarto właśnie wystawę poświęconą wybitnemu badaczowi. To nie koniec obchodów. W październiku w Wilnie odbędzie się też międzynarodowa konferencja naukowa Oxygenalia.

Materiał dotyczący działań profesora Lisa ukazała się na stronie internetowej wilnoteka.tv - Organizowane konferencje podkreślają kluczową rolę tlenu w obszarach nauki związanych z fizyką, chemią, biologią, środowiskiem, medycyną, a także z techniką, czyli z aplikacjami medycznymi i technologicznymi – mówi prof. Stefan Lis, który oprócz organizowania obchodów wykłada chemię na poznańskim uniwersytecie.

Czytaj też: Wierny jednej i jedynej geografii

Warto wspomnieć, że po raz pierwszy konferencja została zorganizowana na UAM w 2012 roku i powtórzona dwa lata później. W 2016 roku odbyła się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie dwaj patroni poznańskiego stowarzyszenia – Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski dokonali skroplenia tlenu. W tym roku na miejsce jej organizacji wybrano Wilno ze względu na postać Jędrzeja Śniadeckiego.

- Pokażemy tutaj różne aspekty najnowszych badań i osiągnięć dotyczących ważności tlenu w nauce, medycynie, technologii – zapowiedział prof. Stefan Lis.

Wydział Chemii