Wersja kontrastowa

Historia zamiast historyków

To już pewne – w dawnym budynku Wydziału Historii UAM znajdzie się Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Muzeum ma zostać otwarte w 2019 r.

Miasto doszło do porozumienia z władzami naszego uniwersytetu, które zgodziły się udostępnić na cele ekspozycyjne aulę i większość pomieszczeń pierwszego piętra dawnego Collegium Historicum. Po przeprowadzce studentów historii na Morasko przestrzenie te czekały na zagospodarowanie. Aula będzie główną przestrzenią Centrum Szyfrów Enigma. Ponieważ jest ona objęta nadzorem konserwatorskim, jej przestrzeń wystawienniczą zorganizowano za pomocą systemu mobilnych ścianek - mówi wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Symboliczne miejsce

To miejsce jest symbolicznie związane z trójką kryptologów, którzy będą patronami Centrum. Przed II wojną światową w miejscu, gdzie stoi budynek byłego Wydziału Historii, znajdowała się Intendentura Wojskowa, a w niej filia Biura Szyfrów. To właśnie tam pracowali Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, absolwenci matematyki na naszym uniwersytecie. Trójka kryptologów zdołała złamać kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, co miało wielkie znaczenie dla przebiegu II wojny światowej.

Połączenie tradycji z nowoczesnością 

Centrum Szyfrów Enigma zajmie około 1000 metrów kwadratowych.

Placówka ma być nowoczesna, ale nie zabraknie też tradycyjnych elementów muzeum. Zwiedzający będą mogli m.in. zobaczyć repliki maszyn szyfrujących Enigma. Każdy, niezależnie od wieku, będzie miał możliwość spędzenia czasu na łamaniu szyfrów, rozwiązywaniu zagadek kryptologicznych, jak również zabawie matematyką. Oprócz części typowo historycznej przewidziano  przestrzeń niezbędną do organizowania wydarzeń, jak spotkania z naukowcami czy warsztaty dla młodzieży szkolnej – wyjaśnia Ryszard Bączkowski z biura prasowego Urzędu Miasta Poznania.

Koszt inwestycji to około 15 mln złotych. 2/3 tej sumy pokryje Urząd Marszałkowski, pozostały wkład pochodzić będzie ze środków miasta. Wykonawcą koncepcji przyszłego muzeum będzie krakowska firma New Amsterdam.

Czytaj też: Odszyfrowana historia

 

Wydział Matematyki i Informatyki

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.