W tym roku Instytut Psychologii świętuje 100-lecie poznańskiej psychologii. Aby uczcić to wydarzenie, przygotowano szereg jubileuszowych aktywności akademickich, takie jak konferencje i seminaria naukowe. 1 kwietnia w południe, z myślą o przyszłych pokoleniach psychologów posadzono również jubileuszowe drzewko – miłorząb dwuklapowy.
Jubileuszowy miłorząb dwuklapowy odmiana Stefan Batory został posadzony przy budynku AB, w którym mieści się Instytut Psychologii. Odmiana ta została wyhodowana przez prof. Stanisławę Korszun z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Miłorząb japoński nazywa się czasami drzewem dziadka. To dlatego, że posadzone drzewo stanie się dorosłe i wyda nasiona po ok. 40 latach, zatem osoba, która go sadziła będąc młodym mężczyzną, nasiona dorosłej odmiany będzie pokazywać dopiero swoim wnukom.
- Miłorząb jest drzewem, które jest odporne na prawie wszystko, tak jak my. Jest to drzewo, które oddaje to co dokładnie chcieliśmy pokazać przy pomocy tej uroczystości. Rośnie bardzo powoli i zanim osiągnie odpowiednie rozmiary musi minąć 40 lat. Z jednej strony przypomina to jak poznańska psychologia rosła w siłę, a z drugiej strony wyraża sposób naszego myślenia. To drzewo co roku się odradza, co roku wydaje nowe owoce, tak samo jak my, co roku kształcimy nowych ludzi - mówił prof. UAM dr hab. Mariusz Urbański, dyrektor Instytutu Psychologii .
Czytaj także: Fanka FC Barcelony na czele Parlamentu
7 maja br. obok drzewa, zostanie wmurowana kapsuła czasu, w której znajdą się wspomnienia, przemyślenia skierowane do przyszłych pokoleń. Otwarcie jej przewidziane jest na 13 czerwca 2119 r. podczas 200-lecia poznańskiej psychologii. Natomiast 10 kwietnia o godz. 12 w Budynku D, zostanie również oficjalnie otwarte Muzeum Poznańskiej Psychologii, które jest stałą ekspozycją Muzeum UAM. Główne obchody 100-lecia poznańskiej psychologii odbędą się 14 czerwca 2019 r. na Szamarzewie.