Wersja kontrastowa

Wystartował XXII Festiwal Nauki i Sztuki!

Od 8 do 11 kwietnia 2019 roku miał miejsce XXII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. To akademickie święto popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic, na stałe zagościło w poznańskim kalendarzu. W ciągu tych dni naukowcy z poznańskich uczelni, Laboratorium Wyobraźni i poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk poprzez laboratoria, warsztaty, pokazy doświadczeń i inne formy ukazywali uczestnikom świat pełen fascynujących zjawisk – świat, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, a nauka to zapierająca dech w piersiach przygoda, którą może przeżyć każdy.

Dieta dla zdrowego mózgu, Makarony na start! Kreatywny warsztat budowania zespołów, czy po czym poznać falsyfikat dzieła sztuki? To tylko kilka z propozycji, które przygotowały uniwersytety podczas najstarszego festiwalu nauki w Poznaniu. Tegoroczną edycję zainaugurowano w murach Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu:

- Uczelnie nie żyją w kokonie. Na tej sali powinno być 381 osób, ale sytuacja zewnętrzna spowodowała, że wiele szkół odwołało w ostatniej chwili przybycie. Medycyna jest nie tylko nauką, ale i sztuką. Łączy się to z głównym hasłem i tytułem Festiwalu. Myślę, że program, który przygotowaliśmy pozwoli uczestnikom poznać specyfikę Uniwersytetu Medycznego - mówił prorektor ds. organizacji promocji i współpracy z regionem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prof. Michał Musielak, który otworzył wydarzenie.

Czytaj także: Strajk nauczycieli. UAM zapewnia opiekę dzieciom

Natomiast wykład inaugurujący XXII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki pt. Dlaczego cukrzyca podbija świat wygłosiłaprof. dr hab. Dorota Zozulińska – Ziółkiewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

- Cukrzyca jest chorobą interdycyplinarną. Nie ma specjalności lekarskiej, która nie musiałaby zwrócić uwagę na pacjenta z tym "słodkim" stygmatem. Nauka odsłania nam wiele tajemnic z mechanizmów, które prowadzą do cukrzycy. Te mechanizmy często mają wspólne podłoże - mówiła.

W tym roku organizatorami Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki są: Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu; Laboratorium Wyobraźni PPNT; Polska Akademia Nauk Oddział w Poznaniu; Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu; Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu; Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nauka Ogólnouniwersyteckie
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.