Wersja kontrastowa

WNPiD: Pokaz autonomicznych robotów

Na WNPiD trwa pierwsza konferencja poświęcona autonomicznym robotom w systemach bezpieczeństwa. - Przyszłe pole walki to drony, roboty i jednostki docelowo autonomiczne, które będą realizowały zadania zgodnie ze swoim oprogramowaniem na rzecz bezpieczeństwa – powiedział prof. UAM dr hab. Mirosław Skarżyński, organizator wydarzenia.

Nowoczesny sprzęt elektroniczny wykorzystywany w wojskowości to przyszłość również służb zapewniających bezpieczeństwo. Zmianę zapoczątkowali Amerykanie, którzy wykorzystali 5 tysięcy robotów w wojnie w Iraku. Prof. UAM dr hab. Mirosław Skarżyński i dr Rafał Kamprowski z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem, po wstępnej prezentacji wyników badań na krajowych konferencjach, idąc z duchem czasu na WNPiD UAM zorganizowali konferencję "Autonomiczne roboty w systemach bezpieczeństwa. Szanse i zagrożenia dla państw członkowskich Unii Europejskiej".

 

Czytaj też: Mistrzowie "Ten Tego" na WNPiD

 

- Punktem wyjścia do zorganizowania konferencji było połączenie dwóch aspektów – teoretycznego i praktycznego związanego z bezpieczeństwem. Studenci będą mieli doskonałą okazję, by zapoznać się z nowoczesnym sprzętem, poznać specyfikę pracy w służbach, inspekcjach i strażach i być może w przyszłości kontynuować w nich swoją karierę  – powiedział dr Rafał Kamprowski.

Dziś na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa można obejrzeć sprzęt zaprezentowany przez II Skrzydło Taktyczne Lotnictwa, Nadodrzański Oddział Straży Granicznej, Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawicieli Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Oprócz pokazu odbędzie się sesja naukowa, gdzie przedstawiciele zaprzyjaźnionych uczelni z Białegostoku, z Gdyni, Kalisza, Krakowa oraz Poznania zaprezentują wyniki swoich badań dotyczących robotyzacji i automatyzacji współczesnego pola walki.

 

Nauka Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.