Wersja kontrastowa

Tydzień Geomorfologii na WNGiG

Na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych trwa poznański Tydzień Geomorfologii. Nie było zaskoczeniem, że wydziałowa aula dosłownie pęka w szwach. W trakcie sesji naukowej oraz poprzez udział w warsztatach geomorfologicznych można się zapoznać z  różnymi aspektami interdyscyplinarnych badań geomorfologów i ich warsztatem badawczym. Spotkaniu towarzyszą wystawy poświęcone problematyce geomorfologicznej.

 

Wśród prelegentów pierwszego dnia są między innymi prof. Andrzej Kostrzewski, prof. Leszek Kasprzak czy prof. Mirosław Makohonienko

Kształty form terenu, ich pochodzenie, ewolucja i wiek są przedmiotem badań geomorfologów. Geomorfologia jest także nauką o dużym znaczeniu praktycznym, ponieważ wiele procesów rzeźbotwórczych zachodzi nagle i z taką siłą, że stanowią one znaczne zagrożenie dla działalności człowieka i coraz częściej powodują znaczne szkody, a nawet ofiary. Poznanie różnorodności form terenu oraz znajomość procesów rzeźbotwórczych umożliwia zrozumienie funkcjonowania środowiska przyrodniczego, ale jest także podstawą racjonalnego zagospodarowania i wykorzystania środowiska życia człowieka.

Aby pokazać rolę geomorfologii w zrozumieniu i kształtowaniu krajobrazu oraz przedstawić piękno i różnorodność form terenu na świecie, w pierwszym tygodniu marca, tj. w dniach 2-8 marca, będziemy obchodzić Tydzień Geomorfologii. Pragniemy w tym okresie promować geomorfologię - jej problematykę badawczą, metody badawcze i znaczenie aplikacyjne. Jest to bowiem jedna z dziedzin geografii wciąż mało doceniana w społeczeństwie.

Czytaj też: Jakub Małecki. Zmumifikowane moreny

 

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.