Stypendyści Programu Kirklanda znów na UAM-ie

Biuro prasowe / Jagoda Haloszka

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu gości 53 stypendystów Programu Kirklanda, który oferuje stypendia na dwusemestralne studia doskonalące na polskich uczelniach. Mogą się o nie starać posiadający wyższe wykształcenie młodzi liderzy i eksperci z 11 krajów Europy Środkowej i Wschodniej zainteresowani rozwojem demokracji, gospodarki i społeczeństwa obywatelskiego w swoich krajach i w regionie. Tym razem uczestnicy przyjechali m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Azerbejdżanu.

Stypendystów powitał Prorektor UAM ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Ryszard Naskręcki:

- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny witamy Państwa w Polsce, właśnie tutaj w Poznaniu, na naszym uniwersytecie. Chciałbym wytłumaczyć dlaczego Waszą podróż po Polsce warto zacząć do Poznania, ponieważ Poznań to jest taki przykład, jak fantastycznie Miasto współpracuje z uczelniami. Myślę, że tego mogą się uczyć od nas przedstawiciele wielu innych miast - mówił.

Czytaj także: Kirklandyści na UAM-ie!

Stypendyści Programu Kirklanda

Wykład inauguracyjny pt. „Transformacja gospodarcza w Polsce po roku 1989 -konsekwencje i wyzwania regionalne” wygłosił prof. Paweł Churski.

Podczas trwającego do 28 września kursu stypendyści wezmą udział m.in. w lektoratach z języka polskiego, warsztatach i spotkaniach. Odwiedzą Urząd Marszałkowski, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe czy Palmiarnię, a także wezmą udział w Nocy Naukowców.

Idee i założenia Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda wywodzą się bezpośrednio z misji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Są to m.in. wspieranie demokratycznych i wolnorynkowych przemian w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Program jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a administrowany przez Fundację Liderzy Przemian.

Nauka Ogólnouniwersyteckie