START 2020. Sześcioro stypendystów z UAM

Start 2020
Ludwika Tomala, red

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła  listę laureatów programu START - to stu najzdolniejszych polskich naukowców przed trzydziestką. Laureaci otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.

Łączna suma przekazana na stypendia w tej edycji konkursu to 3 mln zł - poinformowała FNP.

Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego.

- Stypendiami START honorujemy badaczy, którzy, mimo młodego wieku, mają już na swoim koncie imponujące osiągnięcia naukowe. Są to jedni z najbardziej obiecujących młodych naukowców w Polsce. Realizują ciekawe, ważne i potrzebne badania. Poprzez stypendium START chcemy ich `zatrzymać` w nauce i pomóc dalej rozwijać skrzydła" – skomentował prezes FNP prof. Maciej Żylicz.

W programie przyznawane jest też wyróżnienie im. Prof. Adama Sobiczewskiego. Może je otrzymać laureat prowadzący badania naukowe w dziedzinie matematyki, fizyki teoretycznej bądź astronomii z wysokiej jakości dorobkiem naukowym. W tegorocznym konkursie wyróżnieniem został uhonorowany mgr Marcin Karczewski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oprócz niego, wśród nagrodzonych stypendystów z UAM znaleźli się:

Joanna

Kaźmierczak

Wydział Chemii

Krzysztof

Mączka

Wydział Socjologii

Oleksandr

Pshyk

Inżynieria materiałowa

Samanta

Witomska

Inżynieria materiałowa

Zaranek

Wydział Chemii

Setka nagrodzonych w tym roku badaczy została wybrana z grona 845 kandydatów. Średni wiek tegorocznych laureatów wynosi 28,5 lat, a 44 proc. nagrodzonych posiada stopień doktora (w Polsce przeciętny wiek uzyskiwania doktoratu wynosi około 35 lat).

Czytaj więcej na: Nauka w Polsce

Nauka Ogólnouniwersyteckie