Słubice: Wyzwania dla Europy i Unii Europejskiej

Konferencja o wyzwaniach dla Europy
Adam Barabasz, Marcin Piechocki

Już po raz osiemnasty mury Collegium Polonicum w Słubicach gościły uczestników międzynarodowej konferencji naukowej, którą w pierwszych dniach lutego organizują Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej oraz Collegium Polonicum w Słubicach. Tym razem  myślą przewodnią były nowe wyzwania, przed jakimi stanął kontynent i Unia Europejska.

Na pograniczu polsko-niemieckim spotkało się ponad 350 naukowców z ośrodków naukowych w Polsce oraz między innymi z:  Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Norwegii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Ukrainy, Izraela, Afganistanu, Nigerii oraz Ghany. W 29 panelach tematycznych dyskutowali oni o nowym systemie bezpieczeństwa europejskiego, kierunkach zmian w systemie instytucjonalnym i prawnym UE w przededniu nowych zagrożeń, kryzysie migracyjnym, społeczno-ekonomicznych warunkach życia  obywateli w krajach UE, bezpieczeństwie energetycznym UE, konsekwencjach Brexitu czy  polityce UE wobec państw trzecich.