Już po raz osiemnasty mury Collegium Polonicum w Słubicach gościły uczestników międzynarodowej konferencji naukowej, którą w pierwszych dniach lutego organizują Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej oraz Collegium Polonicum w Słubicach. Tym razem myślą przewodnią były nowe wyzwania, przed jakimi stanął kontynent i Unia Europejska.
Na pograniczu polsko-niemieckim spotkało się ponad 350 naukowców z ośrodków naukowych w Polsce oraz między innymi z: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Norwegii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Ukrainy, Izraela, Afganistanu, Nigerii oraz Ghany. W 29 panelach tematycznych dyskutowali oni o nowym systemie bezpieczeństwa europejskiego, kierunkach zmian w systemie instytucjonalnym i prawnym UE w przededniu nowych zagrożeń, kryzysie migracyjnym, społeczno-ekonomicznych warunkach życia obywateli w krajach UE, bezpieczeństwie energetycznym UE, konsekwencjach Brexitu czy polityce UE wobec państw trzecich.
Zobacz też: Czas na nowy wymiar współpracy UAM i Viadriny
Konferencja od lat jest dla badaczy z zakresu nauk politycznych i stosunków międzynarodowych płaszczyzną wymiany poglądów, prezentacji ekspertyz i wyników badań. Nie inaczej było w tym roku, kiedy do dyskusji włączyli się również politycy
i samorządowcy, którzy wzbogacili debatę o spojrzenie praktyków na tę tematykę. Z uwagi na zainteresowanie konferencja była transmitowana w internecie, a tłumaczenie symultaniczne sesji plenarnych można było usłyszeć w językach: polskim, angielskim i rosyjskim.