Czas na nowy wymiar współpracy UAM i Viadriny

Collegium Polonicum w Słubicach

Anglojęzyczna jednostka organizacyjna ma połączyć wiedzę Uniwersytetu Europejskiego Viadrina w dziedzinie przedsiębiorczości z kompetencjami technologii informatycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Będą tam prowadzone badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne dotyczące wyzwań, które stawia przed społeczeństwem, gospodarką i systemami prawnymi cyfryzacja w kontekście globalnym.

Nad założeniem projektu pracuje grupa ekspertów, w której skład wchodzą przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

Pierwszym krokiem będzie uruchomienie studiów pod nazwą „Master of Digital Entrepreneurship“, na który w roku akademickim 2019/2020 zostaną przyjęci  pierwsi studenci. Wg inicjatorów projektu w dalszej perspektywie planowane są kolejne studia oraz stworzenie atrakcyjnego środowiska uniwersyteckiego, które będzie przyciągać nie tylko studentów i doktorantów, ale również renomowanych naukowców.

Zobacz: Pogranicza są fascynujące

„Collegium Polonicum w Słubicach jako wspólna jednostka dwóch uniwersytetów z dwóch krajów to coś wyjątkowego w Europie. Cieszę się, że prowadzone od dłuższego czasu rozmowy dotyczące nadania nowego wymiaru ponad dwudziestoletniej współpracy krystalizują się wokół projektu European New School for Digital Studies.

W UAM przygotowywane są aktualnie rozwiązania, których celem jest przystosowanie statutu uczelni do nowej ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która wchodzi w życie z dniem 1 października 2018 r. Dopiero po wejściu w życie nowego statutu wrócimy do koncepcji nowej wspólnej jednostki organizacyjnej UAM i Uniwersytetu Viadrina.” - komentuje rektor Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki.

Logo uniwersytetów UAM i Viadrina

Prezydent Viadriny, Prof. Dr. Stephan Kudert: „Wspólna transgraniczna jednostka organizacyjna jest wynikiem długoletniej i niezwykle udanej współpracy między naszymi dwoma uniwersytetami. Ma on stać się wzorcem dla rozwoju europejskich szkół wyższych. Jego założenie stanowi niezwykle istotny krok w kierunku dalszej współpracy”.

Rektor Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki: „Wierzę, że prace koncepcyjno-prawne nad nowym projektem pod kierownictwem – z naszej strony – uznanego specjalisty ds. lingwistyki informatycznej i sztucznej inteligencji. prof. Zygmunta Vetulani'ego oraz prof. Jürgena Neyera – ze strony EUV – sprawnie doprowadzą do finału i w przyszłym roku akademickim zaproponujemy wspólnie zainteresowanym ciekawe, innowacyjne, odpowiadające współczesnym wyzwaniom, nowe studia.

Nauka Collegium Polonicum w Słubicach