Wersja kontrastowa

Rodzicielstwo w zmieniającym się świecie

Źródło: Portal Zdrowia Dziecka
Źródło: Portal Zdrowia Dziecka

Trwa II Ogólnopolska Konferencja Parentologiczna. Dzisiaj i jutro (15 i 16 czerwca) na zaproszenie Wydziału Psychologii i Kognitywistyki UAM badacze i badaczki z całej Polski  będą dyskutować na tematy związane z  rodzicielstwem. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest „Rodzicielstwo w zmieniającym się świecie”. Konferencja, z uwagi na pandemię, odbywa się w formie zdalnej.

Pierwsza konferencja poświęcona zagadnieniom rodzicielstwa odbyła się w 2019 roku. Obecna jest kontynuacją podjętych wówczas tematów i wątków naukowych, ważną płaszczyzną dla prezentacji badań a także wymiany doświadczeń naukowych. 

screenshot

- Tym razem konferencję chcemy poświęcić zmianom: jak zmienia się macierzyństwo i ojcostwo, jak zmieniają się rodzice, i oczywiście jak zmieniają się ich doświadczenia – mówiła podczas otwarcia prof. Lucyna Bakiera organizatorka, przewodnicząca komitetu naukowego konferencji. Istotnym czynnikiem zmian, które obecnie obserwujemy jest zapewne pandemia, która mocno wpłynęła na doświadczanie rodzicielstwa. Zmian tych jednak było więcej. Można by powiedzieć parafrazując poetę: „Śpieszmy się poznawać świat, tak szybko się zmienia”. Niechaj te dwa dni będą skupione na poznawaniu. 

- Pandemia, lockdown, zdalne nauczanie stawia rodziców przed mnóstwem wyzwań, których dotychczas nie doświadczali. Można by powiedzieć, że rodzicielstwo nigdy nie było tak trudne chociaż wiemy, że nigdy nie było ono proste. Zmieniają się tylko wyzwania oraz otoczenie, w którym funkcjonujemy. Pamiętajmy jednak, że te relacje a wiec macierzyństwo i ojcostwo: były, są, i będą fundamentalne dla dowolnej perspektywy z której chcielibyśmy analizować rozwój i dobrostan człowieka – mówił w trakcie otwarcia gospodarz spotkania, dziekan Wydziału Psychologii i Kognitywistyki prof. Mariusz Urbański. Cieszę się, że problematyka parentologiczna wrasta w strukturę poznańskiej psychologii.

Wykład plenarny otwierający obrady wygłosiła prof. Maria Kaźmierczak z Uniwersytetu Gdańskiego.

Mówiła ona o procesie podejmowania ról rodzicielskich ze szczególnym uwzględnieniem ojcostwa. Doświadczenie rozwoju w rodzinie jest nie tylko udziałem dziecka ale także dorosłych członków tej rodziny. To jakimi jesteśmy rodzicami wynika z wielu uwarunkowań m.in. z tego w jakiej rodzinie dorastaliśmy, jak układają się nasze relacje w związku, czy poddajemy się stereotypom itd. Wszystko to przekłada się na jakość więzi jaką w przyszłości przyjdziemy tworzyć z dzieckiem. W przypadku ojcostwa dochodzenie do rodzicielstwa, z powodów m.in. biologicznych może być utrudnione. Prelegentka w trakcie wykładu prezentowała wyniki badań dotyczące m.in.  tego jak na „jakość” ojcostwa wpływa uczestnictwo w zajęciach „szkoły rodzenia”, czy empiryczne „doświadczanie” tego,  co przeżywa ich partnerka w trakcie ciąży.

W trakcie kolejnych 15 sesji badacze i badaczki analizować będą szereg zagadnień związanych z rodzicielstwem. Interesować ich będą m.in. prawne aspekty rodzicielstwa, gotowość do podejmowania ról rodzicielskich, edukacja, doświadczenie pandemii Covid-19 .

Po więcej szczegółów na temat konferencji zapraszamy na stronę: http://parent-konferencja.home.amu.edu.pl/?page_id=18

Zob. też https://uniwersyteckie.pl/nauka/i-ogolnopolska-konferencja-parentologiczna

Nauka Wydział Psychologii i Kognitywistyki

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.