Przyznano Nagrodę Naukową Miasta Poznania

Dr hab. Michał Michałowski otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Poznania
Obraz

Dr hab. Michał Jerzy Michałowski wybitny astronom z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM otrzyma Nagrodę Naukową Miasta Poznania za znalezienie brakującego elementu wybuchających gwiazd za pomocą Poznańskiego Teleskopu Spektroskopowego oraz za odkrycie dużej ilości gazu atomowego w pobliżu miejsca wybuchu supernowej.

Jak czytamy na stronie poznan.pl Kapituła Nagrody Naukowej Miasta Poznania pod przewodnictwem prof. dr hab. Witolda Jurka przeanalizowała wnioski o przyznanie Nagrody Naukowej oraz stypendium dla młodych badaczy z poznańskiego środowiska naukowego.

Wyłoniono laureata Nagrody Naukowej - dra hab.Michała Jerzego Michałowskiego, który otrzyma 60.000 złotych.

Michał Michałowski - doktor habilitowany, astronom w Instytucie Obserwatorium Astronomiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracę doktorską przygotował w Centrum Ciemnej Kosmologii na Uniwersytecie Kopenhaskim pod kierunkiem Jensa Hjortha i Daracha Watsona. Pierwszy staż podoktorski odbył w Instytucie Astronomii na Uniwersytecie Edynburskim z Jamesem Dunlopem. Potem uzyskał grant Pegasus Marie Curie na Uniwersytecie w Gandawie z Maartenem Baesem. Po jego zakończeniu wrócił do Edynburga, skąd przyjechał do Poznania po uzyskaniu grantu POLONEZ Marie Skłodowska-Curie Narodowego Centrum Nauki. Badania Michała Michałowskiego koncentrują się na tak zwanej materii międzygwiazdowej w odległych galaktykach, czyli na gazie i pyle znajdującym się pomiędzy gwiazdami. Jest to ważny składnik galaktyk, ponieważ stanowi paliwo do formowania nowych gwiazd. Z tego powodu ilość i własności materii międzygwiazdowej wpływają na to, w jaki sposób ewoluują galaktyki.

Nauka Ogólnouniwersyteckie