Wersja kontrastowa

Przestrzenie posthumanizmu i ekologii w Gnieźnie

IKE
IKE

Zakład Kultury Współczesnej i Multimediów w IKE pod kierownictwem dr hab. prof. UAM Grażyny Gajewskiej zorganizował 18-19 kwietnia ogólnopolską konferencję przestrzenie posthumanizmu i ekologii.

W konferencji udział wzięło ponad czterdziestu uczestników i uczestniczek z różnych ośrodków akademickich, a także praktycy, którzy na co dzień pracują w schroniskach dla zwierząt, działają społecznie na rzecz praw nie-ludzkich istot: zwierząt, roślin, biosystemów. Gośćmi Instytutu Kultury Europejskiej podczas tej konferencji byli także czworonożni znajomi.

Organizatorka, Grażyna Gajewska przygotowując konferencję wskazała, że próby przedstawienia miejsca ludzi pośród innych bytów przyrody ożywionej i nieożywionej należą do najstarszych opowieści, w których próbowano określić i uzasadnić relacje międzygatunkowe. Dylematy związane z określeniem tych relacji i tożsamości gatunkowej nie opuszczały ludzi przez stulecia, jednak to nauka zadała największe ciosy wcześniejszym wyobrażeniom o tym, jak powstali ludzie, zwłaszcza teoria ewolucji Karola Darwina, a później poznanie molekularnych podstaw życia oraz molekularnych podstaw gatunku ludzkiego. Współczesne idee i projekty posthumanizmu oraz działania proekologiczne mniej lub bardziej świadomie opierają się na tych odkryciach.

Na konferencji nie starano się wskazać jednorodnego, zamkniętego, wyraźnie oznaczonego obszaru refleksji oraz praktyk społecznych, lecz analizowano różnorodne projekty dotyczące nieantropocentrycznych sposobów budowania symbiotycznych relacji między ludźmi i nie-ludźmi. Dyskusje toczyły się na temat antropocenu; etyki wobec zwierząt udomowionych i nieudomowionych; miejscu ludzi pośród innych bytów w różnych religiach; wegetarianizmu i weganizmu jako postawach etycznych i stylach życia; zagadnieniach posthumanistycznych i ekologicznych we współczesnej literaturze, sztukach plastycznych, teatrze i filmie.

 

Nauka Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.