Wersja kontrastowa

Prof. Norman Davies spotka się z gnieźnianami

Brytyjsko-polski historyk Norman Davies zawita do Gniezna przy okazji promocji studiów Wiedzy o Polsce na prestiżowym Uniwersytecie Cambridge
Brytyjsko-polski historyk Norman Davies zawita do Gniezna przy okazji promocji studiów Wiedzy o Polsce na prestiżowym Uniwersytecie Cambridge

Uznany nie tylko w środowisku naukowym, ale także przez rzesze czytelników książek takich jak „Europa”, „Boże igrzysko” czy „Powstanie ‘44”. Brytyjsko-polski historyk Norman Davies zawita do Gniezna przy okazji promocji studiów Wiedzy o Polsce na prestiżowym Uniwersytecie Cambridge.  Światowej sławy naukowiec odwiedzi pierwszą stolicę Polski, na zaproszenie prezydenta Tomasza Budasza oraz dyrektora Instytutu Kultury Europejskiej, prof. dr. hab. Leszka Mrozewicza, 28 i 29 maja.

Głównym celem pobytu profesora Daviesa w Gnieźnie jest rejestracja wykładu w języku angielskim, mającego promować powstałe m.in. dzięki staraniom naukowca, studia Wiedzy o Polsce na, będącym na trzecim miejscu w rankingu najlepszych uczelni świata, brytyjskim Uniwersytecie Cambridge. O założenie takich katedr zabiegają już rządy np. Czech, Węgier czy Słowacji.

Historia Polski – podobnie jak innych krajów Europy Środkowej – jest najczęściej wykładana na prestiżowych uczelniach przez rosyjskich naukowców. W jakim duchu i jakiej atmosferze, oraz w zgodności z jaką „myślą” prowadzono takie wykłady nie trudno się domyślać. Wysiłki, starania i zabiegi utworzenia wspomnianego kierunku są wynikiem osobistego zaangażowania profesora Daviesa – z dnia na dzień rośnie grupa „zarażonych” entuzjazmem i uporem dla sprawy „polskiego Walijczyka”.

Czytaj także: Gala NBP na 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego

Areną wykładu, który odbędzie się 28 maja o godz. 12:00 będzie aula gnieźnieńskiego Instytutu Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Prowadzony po angielsku wykład będzie otwarty oraz tłumaczony na język polski.

Oprócz wygłoszenia wykładu, prof. Norman Davies przyjął także zaproszenie Prezydenta Miasta Gniezna, Tomasza Budasza, i spotka się z czytelnikami swoich książek.  To spotkanie autorskie odbędzie się z kolei w środę, 29 maja, o godzinie 18:00 w sali nr 2.01 IKE. Ze względu na ograniczoną pojemość sali, na spotkanie dystrybuowane będą bezpłatne wejściówki. Będą one dostępne w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

 

Profesor Norman Davies w Gnieźnie – agenda:

Wtorek, 28 maja 2019 r., godz. 12.00
„„European History and Polish Millenium”
wykład otwarty w jęz. angielskim – aula Instytutu Kultury Europejskiej UAM (wykład tłumaczony na język polski)

Środa, 29 maja 2019 r., godz. 18.00
Spotkanie autorskie dla czytelników
wstęp z zaproszeniami – sala nr 2.01 Instytut Kultury Europejskiej UAM (bezpłatne zaproszenia dostępne od 17 maja, w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie, ul. Łubieńskiego 11)

 

Norman Davies (ur. 1939) – brytyjsko-polski historyk, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej, Honorary Fellow w St. Antony’s College w Oksfordzie i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kawaler Orderu Orła Białego,Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP.

Autor książek „Biały orzeł, czerwona gwiazda" (1972), „Boże igrzysko. Historia Polski" (1981), bestselleru „Europa. Rozprawa historyka z historią" (1996), „Wyspy. Historia" (1998), „Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego" (we współpracy z R. Moorhousem, 2002), „Powstanie ‘44" (2003), „Europa walczy 1939-45. Nie takie proste zwycięstwo" (2006) oraz „Zaginione królestwa" (2011). Jego książki zostały przełożone na ponad 20 języków, a sam regularnie pojawia się w mediach; wykładał także gościnnie na uniwersytetach Columbia, McGill, Hokkaido, Stanforda, Harvardzie i Australian National w Canberze.

Wydarzenie wpisane jest również w obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Nauka Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.