Polskie Towarzystwo Mykologiczne ma 10 lat

Obraz

W dniach od 24 do 28 września Wydział Biologii UAM gościć będzie 115 badaczy i amatorów, młodych i doświadczonych mykologów, biotechnologów, architektów, leśników, lekarzy i artystów z różnych ośrodków w Polsce. Spotkanie odbędzie się w ramach Ogólnopolskiej Konferencji z okazji 10-lecia Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.

Organizatorzy zaplanowali stworzenie transdyscyplinarnej PLATFORMY do prezentacji aktualnych badań naukowych, aplikacyjnych i artystycznych oraz dalszych poszukiwań dotyczących grzybów, a także przyszłych projektów. Dlaczego grzyby? Grzyby to organizmy, które choć pojawiły się na Ziemi miliard lat temu mogą i są źródłem innowacji technologicznych, na które czekamy zwłaszcza w rolnictwie, medycynie i ochronie środowiska.

Czytaj też: Ryzosfera = inspiracja

- Wyjątkowość konferencji polega na połączeniu różnorodności tj. najpierw ludzi z różnych światów - badaczy i amatorów, ale także z różnych dyscyplin - biologów, lekarzy, leśników, biotechnologów, architektów - mówi prof. Marlena Lembicz. Poszczególne sesje będą ilustrowały grafiki wykonane przez nasze studentki.

Konferencji towarzyszyć będą warsztaty pt. „Mykologia w terenie, laboratorium i online” oraz trzy wystawy artystyczno – edukacyjne. Będzie to taki „gorący punkt” (hot spot) – otwarte miejsce umożliwiające połączenie nas Wszystkich za pomocą sztuki stworzonej przez artystów jak i samą NATURĘ. Oto one:

1/ Wystawa konkursowych zdjęć grzybów nadesłanych od uczestników

2/ Wystawa owocników z sesji terenowej

3/ Wystawa prac artystów inspirowanych grzybami wykonanych w ramach projektu Rhizosphere: The Big Network of Small Worlds

4/ Wystawa prac uczniów z projektu Wild networking – WiFi of plants and fungi.

Kuratorami wystaw są: prof. dr hab. Joanna Hoffmann i mgr Piotr Słomczewski, dr Anna Kujawa, mgr inż. Grażyna Naser, mgr Barbara Kudławiec, mgr Tomasz Ordza oraz zespół powołany do wyboru zdjęć konkursowych pod przewodnictwem Łukasza Grewlinga. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego jest prof. dr hab. Marlena Lembicz.

Grafika: Aleksandra Mazgaj

Grafika: Julia Filipiak

Autorkami grafik są trzy studentki kierunku Bioinformatyka: Aleksandra Mazgaj, Zofia Urbaniak oraz Julia Filipiak.

Nauka Wydział Biologii