Naukowiec z UAM w Japonii o tsunami

Prof. Witold Szczuciński/ Fot NCN

Profesor Witold Szczuciński z poznańskiego UAM gościł w Sendai w Japonii. Powodem była cykliczna konferencja „Water Dynamics. The Role of Water in Earth Process, Origin of Life, Energy and Material Design”, która odbyła się już po raz szesnasty.

Spotkanie naukowców z całego świata zbiegło się z 8 rocznicą tragicznego trzęsienia ziemi i tsunami, które 11 marca 2011 roku nawiedziły Japonię, doprowadziły między innymi do katastrofalnej awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie i zalania lotniska w Sendai, a w efekcie okazały się najkosztowniejszą katastrofą naturalną w dziejach.

Organizatorzy konferencji, poza zgłoszonymi referatami, zaprosili również grono ekspertów z 9 krajów. Profesor Witold Szczuciński wygłosił wykład podsumowujący aktualne wyzwania w badaniach tsunami, który nawiązywał między innymi do badań skutków tsunami z 2011 roku w Japonii, w które włączyli się również inni badacze z naszego Uniwersytetu - z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych (dr Robert Jagodziński, dr Beata Sternal, dr Michał Rzeszewski), Wydziału Chemii (prof. Przemysław Niedzielski) i Wydziału Biologii (prof. Mikołaj Kokociński).

Czytaj też: Rozszyfrować tajemnice osadów

Skutki tsunami z 2011 roku