Naukowcy UAM badają rzymską zbrojownię w Bułgarii

fot. Nauka w Polsce Andrzej B. Biernacki
Obraz

Pozostałości po wielkim kamiennym obiekcie w Novae w Bułgarii archeolodzy z UAM odkryli kilka lat temu. Stało się to podczas badań nad obozem legionowym należącym do rzymskiego I Legionu Italskiego. Okazało się, że w budynku powstałym w pierwszej połowie II wieku mieścił się arsenał – zbrojownia. W tym roku naukowcy badają monumentalny obiekt.

- W końcu IV w. n.e. konstrukcję przebudowano i wtedy też zmieniła ona swą funkcję. Zamiast katapult, onagrów czy balist zaczęto w jej wnętrzu przechowywać zboże i inne produkty spożywcze, niezbędne do utrzymania stacjonującego tu legionu - powiedziała PAP kierownik Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Ekspedycji Archeologicznej „Novae” Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, dr Elena Klenina. Badania prowadzone są we współpracy z Instytutem Archeologii Bułgarskiej Akademii Nauk.

Zobacz: Megaodkrycie naszych archeologów w Turcji

W środku obiektu naukowcy znaleźli wiele zabytków m.in. ponad sto monet z brązu z początku IV w. n.e (kilkanaście pochodzi z czasów cesarza Liciniusza I panującego w latach 308-324 n.e.).

Więcej o wyjątkowym odkryciu pisze Nauka w Polsce.

Nauka Wydział Archeologii