Nasi naukowcy w zarządach Komitetów PAN

prof. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska, fot. Adrian Wykrota
Obraz

Komitety Naukowe PAN mają nowe zarządy. Wśród nich nie zabrakło naszych naukowców.

Odbyły się pierwsze w kadencji posiedzenia plenarne komitetów, podczas których wybrano nowe władze. Przewodniczącą Komitetu Nauk Pedagogicznych została prof. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska, natomiast funkcję wiceprzewodniczącegoKomitetu Historii Nauki i Techniki przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk objął prof. Jaromir Jeszke z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu.

prof. Jaromir Jeszke

Przewodniczącą Komitetu Nauk o Kulturze PAN została  prof. dr hab. Ewa Rewers z Instytutu Kulturoznawstwa UAM.

prof. dr hab. Ewa Rewers

Komitety Polskiej Akademii Nauk są krajową reprezentacją różnych środowisk i dyscyplin naukowych. Ich członkowie wybierani są przez środowiska naukowe poszczególnych dziedzin – fizyków, biochemików, socjologów itd. Poza członkami PAN zasiadają w nich naukowcy z niezwiązanych z Akademią innych instytutów badawczych oraz szkół wyższych, a także przedstawiciele instytucji i organizacji gospodarczych i społecznych. Służą oni jako doradcy w sprawach dotyczących technologii, inżynierii, biologii, medycyny, nauk o Ziemi, nauk społecznych, humanistycznych, rolniczych i ścisłych. Komitety pełnią funkcje ciał doradczych i opiniodawczych. Opracowują stanowiska i ekspertyzy naukowe dla administracji państwowej, pomagają w rozwiązywaniu określonych kwestii naukowych. Opiniują akty normatywne dotyczące nauki, jej zastosowań oraz kształcenia. Zajmują się także upowszechnianiem i wprowadzaniem wyników badań, oraz wspierają rozwój poszczególnych dyscyplin.

Czytaj także: Nasi naukowcy w Komitetach Naukowych PAN!

Nauka Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Wydział Studiów Edukacyjnych