Wersja kontrastowa

Na UAM powstaje Centrum Biologii Lasu

Fot. A. Wykrota
Fot. A. Wykrota

Wpływ zmian klimatu na reprodukcję drzew będą badać naukowcy w nowopowstającym Centrum Biologii Lasu na UAM. - Czas jest idealny - wysiłek ostatniego pokolenia naukowców zaowocował zwiększona dostępnością danych - mówi prof. Michał Bogdziewicz, który będzie kierował pracami Centrum.  

- Zmiany klimatyczne wywierają ogromną presję na lasy całego świata. Intensywne susze zwiększają wrażliwość drzew na inne niesprzyjające czynniki, powodując masową śmiertelność drzew – wyjaśnia prof. Bogdziewicz. - Do tej pory naukowcy skupiali się głównie na badaniach przeżywalności drzew oraz czynnikach wpływających na ich wzrost. Biologia produkcji nasion jest dużo słabiej poznana - w znacznej mierze dlatego, że jej mierzenie jest trudne, wymaga długotrwałego wysiłku, wykonywania pomiarów przez kilkanaście a najlepiej kilkadziesiąt lat. Jednak to właśnie od zdolności reprodukcyjnych lasów zależy ich przyszłość. W Centrum Biologii Lasów zajmiemy się wypełnianiem tej luki w wiedzy - zaznacza prof. Bogdziewicz. 

 

Centrum Biologii Lasu będzie korzystać z danych na temat reprodukcji nasion z całego świata, które obejmują setki gatunków roślin i dziesiątki lat – dzięki czemu będzie mogła poszukiwać sygnałów efektów ocieplenia klimatu. Naukowcy chcą zidentyfikować gatunki i miejsca, które są najbardziej na nie wrażliwe.  

 

Centrum rozpocznie działalność w styczniu przyszłego roku na Wydziale Biologii UAM, a finansowane będzie głównie z funduszy europejskich (grant European Research Council "ForestFuture"), oraz środków UAM. Centrum będzie prowadzić także badania finansowane z NCN. 

zob.też Dr hab. Michał Bogdziewicz. Zawód: ekolog

Nauka Wydział Biologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.