Wersja kontrastowa

Lednica. Detektoryści i naukowcy o trudnej miłości

Prof. Podruczny pod Kunowicami
Prof. Podruczny pod Kunowicami

W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy trwa spotkanie detektorystów z archeologami. Jego celem jest ustalenie zasad współpracy i ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce. W spotkaniu uczestniczą naukowcy z UAM.

Otwarta konferencja naukowa pt. „Współczesne techniki i metody ochrony dziedzictwa kulturowego w kontekście współpracy archeologów i detektorystów” zgromadziła zarówno naukowców uniwersyteckich jak i poszukiwaczy-detektorystów.

Jak wiadomo, badania archeologiczne w naturalny sposób zostały uzupełnione pracą detektorystów. Również sposoby dokumentacji tzw. artefaktów, czyli znalezisk cennych kulturowo, weszły w nowy etap, m.in. związany z wykorzystaniem wykrywaczy metali - czytamy na stronie Nauka w Polsce - Nie wypracowano jednak pełnego katalogu zasad, jakimi powinni się posługiwać wszyscy, którzy z pomocą takich narzędzi prowadzą swoje poszukiwania.

O tym, że pomiędzy pasjonatami, a naukowcami iskrzy wiadomo od dawna. Niektórzy mówią nawet o trudnej miłości czemu dał wyraz Jacek Wielgus z Polskiego Związku Eksploratorów, który wystąpił z wykładem „Archeolodzy i poszukiwacze - trudna miłość”. O swoich badaniach w Kunowicach o których w Życiu Uniwersyteckim pisaliśmy w lutym opowie za to prof. Grzegorz Podruczny.

Czytaj też: Ostatnie granatowe pole bitwy

Badacze podkreślają, że wypracowanie reguł jest konieczne. Dla dobra wszystkich.

Nauka Wydział Archeologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.