Konferencja "Beyond Europe" na WNPiD

Obraz

Budowa Nowego Jedwabnego Szlaku w ramach chińskiej inicjatywy Pasa i Drogi jest głównym tematem poruszanym na konferencji „Beyond Europe” odbywającej się pod hasłem "Reconnecting Eurasia". Na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa uznani naukowcy z całego świata rozmawiają również o problemach trapiących współczesny świat.

Zakład Pozaeuropejskich Studiów Politycznych Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa już po raz drugi zorganizował międzynarodową konferencję „Beyond Europe”. W otwarciu wydarzenia, które potrwa do środy 24 października, uczestniczyli dyplomaci – Ambasador Pakistanu Safquat Ali Khan oraz Radca Ambasady Kazachstanu Askar Kuttykadam.

Zobacz: Nowe wymiary bezpieczeństwa europejskiego w XXI w

Naukowcy z Azerbejdżanu, Bułgarii, Chin, Cypru, Iraku, Izraela, Japonii, Kazachstanu, Korei, Maroka, Niemiec, Pakistanu, Rosji, Turcji, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski dyskutują o zmianach zachodzących we współczesnych stosunkach międzynarodowych oraz wyzwaniach stojących przed społecznością międzynarodową. Poruszono m. in. temat terroryzmu, roli surowców naturalnych w polityce, przestrzeni postradzieckiej czy dynamice zmian na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej

Centralnym punktem dyskusji są starania budowy Nowego Jedwabnego Szlaku. Miałaby to być sieć tras – lądowa łączącą Chiny z Azją Centralną i Europą oraz morska łączącą Daleki, Bliski Wschód i Afrykę. Plan Chińczyków zakłada budowę nowych szlaków komunikacyjnych i handlowych oraz inwestycje infrastrukturalne w krajach leżących na szlaku.

Nauka Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa