Przyszli doktoranci UAM pochodzący z Izraela, w dniach od 3 do 9 lipca, uczestniczą w warsztatach naukowych, podczas których będą przygotowywać się do otwarcia przewodu doktorskiego oraz napisania pracy doktorskiej na naszym Uniwersytecie.
Izraelczycy współpracują ze swoimi opiekunami naukowymi na UAM za pomocą maili, Skype’a i innych dostępnych mediów, a raz do roku przylatują do Poznania na tygodniowe warsztaty.
- Od 2013 r. UAM ma podpisaną umowę z firmą, w ramach której rekrutuje stażystów do programu naukowego naszego Uniwersytetu. Po 4-letnim stażu przyszli doktoranci przygotowani są do otwarcia przewodu doktorskiego - mówi Joanna Domagała, z-ca kierownika Działu Współpracy z Zagranicą.
Czytaj także: K.Dziubalska-Kołaczyk. Dwujęzyczność ma znaczenie
Pierwszy dzień warsztatów to konferencja międzynarodowa organizowana przez Wydział Studiów Edukacyjnych, z udziałem stażystów z Izraela oraz naukowców z UAM. Tytuł tegorocznej konferencji to: „A Person in a world of cultural and social change – new problems, new challenges”. Organizatorzy zamierzają przeprowadzić interdyscyplinarną i wielowymiarową debatę z uwzględnieniem zarówno z perspektywy naukowej, jak i praktycznej. Podczas niej zostaną przedstawione nowe wyniki badań, analiza teoretyczna i empiryczna, a także odniesienia do praktyki zawodowej.
- COST jest najstarszym grantodawcą w Europie, finansującym tworzenie i funkcjonowanie sieci naukowych. Te sieci muszą być międzynarodowe i interdyscyplinarne. Prowadzą je najlepsi, doświadczeni naukowcy, o światowym uznaniu, jednak w ramach sieci COST ogromne wsparcie otrzymują także młodzi adepci nauki - doktoranci i młodzi doktorzy. COST daje im szanse wkroczenia do świata prawdziwej nauki i do zaistnienia w niej. W tym wystąpieniu trzej młodzi naukowcy z WSE opowiedzą, jak COST zmienił ich życie – mówi dr Tomasz Przybyła, jeden z prelegentów. .
- W kolejnych dniach odbędą się warsztaty, na których kandydaci z Izraela poznają metodologię badań naukowych oraz spotkają się ze swoimi opiekunami naukowymi – dodaje Joanna Domagała.
Warsztaty potrwają do 9 lipca br. Następnie kandydaci z Izraela powrócą do domu, aby móc kontynuować zdalnie naukę.