Już po raz trzeci w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie odbyły się Gnieźnieńskie Igrzyska Akademickie. Tematem tegorocznej edycji była wiedza o Powstaniu Wielkopolskim. Ponad sześćdziesięciu uczniów z dwudziestu sześciu szkół z całej Polski wzięło udział w teście. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz.
23 marca 2018 r. w auli Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie odbył się finał III Gnieźnieńskich Igrzysk Akademickich. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z różnych regionów Polski. Tegoroczne Igrzyska zostały poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu i skupiały się na takich zagadnieniach, takich jak: ruch niepodległościowy w Wielkopolsce od końca XIX w. aż do wybuchu powstania, sytuacja polityczna w zaborze pruskim w listopadzie i grudniu 1918 r., wybuch Powstania Wielkopolskiego, okres walk i tworzenie wojsk regularnych, utworzenie Armii Wielkopolskiej, Wielkopolska w okresie rozejmu, znaczenie powstania, dowódcy powstania. Tematyka Igrzysk doskonale wpisała się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Pomimo szczegółowych pytań uczestnicy poradzili sobie znakomicie, wykazując się szeroką wiedzą i pasją historyczną. Na najlepszych czekały cenne nagrody – tablety, książki, koszulki, bluzy, kubki i wiele innych, które ufundowali: Barbara Kowalska, White Taste, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Nautica Group sp. z o.o. oraz senator RP Robert Gaweł.
Zwycięzcą Igrzysk został Kajetan Deskowski z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Drugie miejsce zajął Bartosz Duczyński z Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim. Na najniższym stopniu podium znalazł się natomiast Dominik Szlachta z Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Gnieźnieńskich Igrzysk Akademickich.
Czytaj też: Gniezno. Mała rzecz w wielkiej sprawie