Grant SHENG dla zespołu prof. UAM Piotra Matczaka

Prof. UAM Piotr Matczak, fot. Adrian Wykrota

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pozyskał ponad 1 mln 200 tysięcy złotych w konkursie na SHENG na polsko-chińskie projekty badawcze. Grant otrzymał zespół prof. UAM Piotra Matczaka z Wydziału Socjologii, we współpracy z naukowcami z Chinese Academy of Sciences. Badacze z Poznania i Pekinu zajmią się, bardzo aktualnym w kontekście zmian klimatycznych, problemem wzrastających temperatur na obszarach zurbanizowanych.

Naukowcy sprawdzą na przykładzie Warszawy i Pekinu, w jaki sposób rozwój miast wiąże się ze wzrostem temperatur na ich obszarze oraz czy i w jaki sposób miejskie wyspy ciepła mogą zostać zneutralizowane lub zminimalizowane poprzez odpowiednie zagospodarowanie miejskiej zieleni i zbiorników wodnych. W efekcie przeprowadzonych badań zostaną opracowane rekomendacje pozwalające na złagodzenie w przyszłości skutków występowania wysp ciepła w obu badanych miastach.

W trzeciej edycji międzynarodowego konkursu SHENG finansowanie zdobyło 13 projektów o łącznej wartości ponad 15 mln zł. Badacze mogli składać wnioski w wybranych dyscyplinach nauk ścisłych i technicznych oraz nauk społecznych.

W konkursie złożono 125 wniosków, z czego zaledwie 5 dotyczyło badań z zakresu nauk społecznych. Wśród wniosków zakwalifikowanych do finansowania znalazł się 1 projekt z grupy nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce oraz 12 z grupy nauk ścisłych i technicznych.