Globalny Podcast. Nie robimy tego dla zasięgów

fot. Adrian Wykrota

Globalny Podcast to jeden z najmłodszych podcastów na naszym uniwersytecie. Jest związany z projektem „Globalna Wioska”. Zainicjowała go trójka studentów z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa: Julia Orłowska, Zuzanna Pawłowska i Jakub Rösler. Rozmawia z nimi Jagoda Haloszka.

Zabieracie swoich słuchaczy w wycieczkę dookoła świata?

ZP: W swoim podcaście chcemy rozmawiać o świecie, o zjawiskach, które rządzą światem czy o kulturze. Są to oczywiście dopiero plany, ale mamy nadzieję, że szybko je zrealizujemy. Udostępniliśmy już  cztery odcinki.

JR: Założyliśmy, że chcemy naszych słuchaczy uwrażliwiać na świat. Do tej pory gościliśmy na Cyprze, mówiliśmy o książkach o zagranicznych krajach i rozmawialiśmy o zabójstwach kobiet, gdzie odpowiadaliśmy na pytanie, dlaczego Polska jest podobna do Turcji.

JO: Bardzo zależy nam na tym, żeby nasi odbiorcy mogli znaleźć w Globalnej Wiosce i w Globalnym Podcaście coś dla siebie. Chcemy pokazywać, jak bogaty i zróżnicowany jest świat. W dodatku wychodzimy z założenia, że wszystko co robimy, robimy razem. Zachęcamy więc również naszych odbiorców, aby budowali Globalną Wioskę razem z nami.

Dlaczego zdecydowaliście się na taką formę przekazu? Nie chcieliście np. założyć bloga i tam pisać o swoich przemyśleniach, bądź nagrywać wideokomentarze?

ZP: Na Globalny Podcast patrzę ze swojej perspektywy – lubię słuchać podcastów np. przy sprzątaniu czy gotowaniu. A jeśli chodzi o materiały wizualne, to z praktycznego punktu widzenia jest to o wiele trudniejsze.

JO: Są również inne media społecznościowe, które należą do Globalnej Wioski. Tam tworzymy informacyjne grafiki, robimy transmisje, bawimy się formą. W podcaście treść wyrażana jest słowami, dzięki czemu nasz słuchacz może skupić się tylko na niej. Jednym z naszych celów jest  rozwijanie tzw. miękkich kompetencji u studentów.

Czujecie oddech konkurencji na plecach?

JR: My zaczęliśmy w kwietniu 2020 r., gdy pandemia nabrała tempa i jednocześnie  coraz więcej osób zaczęło nagrywać podcasty. Wtedy w tej tematyce bardzo popularny był Dariusz Rosiak, który prowadzi „Raport o stanie świata”. Ale my nie robimy tego dla zasięgów, bo nie o to chodzi. Jeśli dzięki nam ktoś zainteresuje się daną tematyką i zacznie ją dzięki nam pogłębiać, to będzie dla nas największa nagroda.

ZP: Obecnie przyciągamy więcej osób powyżej 18 roku życia. Zgodzę się z Kubą, że nie patrzymy na statystyki. To było po prostu nasze marzenie. Jeśli chodzi o konkurencję, to tak, jak najbardziej ją mamy. Pandemia bardzo mocno rozwinęła ten podcastowy świat.

Skupiacie się na gościach tylko z naszej uczelni, czy chcecie wyjść poza jej mury?

JO: Zależy nam, żeby pojawiali się u nas goście z UAM, bo uważamy, że mamy fantastyczną kadrę naukową i fantastycznych studentów. Do współpracy chcemy zaprosić również koła naukowe. Wychodzimy jednak też poza mury naszej uczelni, dzięki czemu możemy jeszcze lepiej oddać otaczającą nas rzeczywistość i podzielić się doświadczeniem osób z różnych środowisk.

ZP: Julka zwróciła uwagę na bardzo ważną rzecz – chcemy dawać przestrzeń młodym ludziom. Sami nie jesteśmy osobami, które lubią sztywne ramy, więc jeżeli mamy okazję dać platformę komuś, kto opowie o ważnym dla niego temacie, to chcemy to zrobić. Wychodzimy z założenia, że jeżeli jest chęć, możemy ludziom pomóc.

Słyszałam, że kolejny odcinek będzie dość muzyczny.

JO: W najbliższym odcinku chcemy opowiedzieć o Eurowizji i o tym, jak polityka wpływa na ten konkurs. Na jego przykładzie świetnie widać, jakie są konflikty między krajami, czy też narodami i grupami etnicznymi czy religijnymi. Mało kto o tym mówi. Naszym gościem będzie student naszej uczelni – i to z Wydziału Biologii. Czyli potwierdza się to, o czym mówiły Julka i Zuzia – chcemy dać studentom przestrzeń do wyrażania swoich opinii.

Wygląda to wszystko obiecująco, ale nie boicie się, że studenckie obowiązki za bardzo was pochłoną i przerwiecie pracę nad podcastem?

JP: Jakkolwiek to zabrzmi, studiowanie na naszym wydziale traktujemy bardziej jako przyjemność niż obowiązek. Globalna Wioska i Globalny Podcast wywodzą się z naszego uniwersytetu — początkowo tworzyliśmy je w ramach zaliczenia przedmiotu na naszym kierunku. Zdobywanie wiedzy na studiach jest dla nas bardziej siłą napędową niż przeszkodą.

JR: Zgadzam się z Julią. Globalna Wioska i nasz podcast sprawiają nam po prostu dużo frajdy, dlatego nauczyliśmy się już dzielić czas między studia a nasz projekt.

Czytaj też: Dr Bartłomiej Przybylski. Policzyć wszystkie barany

Nauka Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa