Wersja kontrastowa

Dr Bogna Sztorch pierwszą laureatką nagrody Fundacji UAM

Dr Bogna Sztorch pierwszą laureatką nagrody Fundacji UAM dla pracowników Uniwersytetu
Dr Bogna Sztorch pierwszą laureatką nagrody Fundacji UAM dla pracowników Uniwersytetu

Dr Bogna Sztorch z Centrum Zaawansowanych Technologii została pierwszą laureatką nagrody Fundacji UAM dla pracowników Uniwersytetu. Naukowczyni, która realizuje już nowatorski grant w ramach projektu LIDER, otrzyma 50 tysięcy złotych na badania. 

Fot. Jagoda Haloszka

Konkurs Fundacji UAM dla pracowników Uniwersytetu, pt. „Synergia Nauki i Innowacyjnej Gospodarki” zorganziowano w ramach wsparcia komercjalizacji badań naukowych w dziedzinie chemii materiałowej. Jest on skierowany do osób, które prowadzą zaawansowane badania naukowe, a ich rezultaty mają wysoki potencjał aplikacyjny (na poziomie gotowości technologicznej co najmniej 4). Konkurs swoim patronatem objął prof. dr hab. Bogdan Marciniec, dyrektor CZT.

Dr Bogna Sztorch otrzyma 50 tysięcy zł na przeprowadzenie badań przedwdrożeniowych opracowanych technologii, które przyczynią się do jej skomercjalizowania w okresie 3 lat.

Naukowczyni z ogromnym zaangażowaniem  koordynuje i realizuje w ramach projektu LIDER badania weryfikacji cech użytkowych materiału w warunkach laboratoryjnych. Udoskonalane przez nią tworzywa termoplastyczne, wykorzystywane w technologii druku 3D, znajdą zastosowanie w przemyśle lotniczym, kosmicznym, motoryzacyjnym i wielu innych branżach. Nowa generacja filamentów wykonanych w PLA z dodatkiem krzemoorganicznego modyfikatora właściwości mechanicznych wydruków techniką FDM jest nową koncepcją, którą są zainteresowani liczni przedsiębiorcy. Równocześnie projekt i jego wyniki przyczyniają się do tworzenia podstaw branży gospodarki, która zmienia rzeczywistość przez nadanie materiałom kształtów niemożliwych do uzyskania innymi technologiami przetwórczymi. 

Decyzję o wyborze laureatki podjęła Kapituła w składzie: prof. dr hab. Bogdan Marciniec – przewodniczący, prof. dr hab. Michał Banaszak, prof. dr hab. Hieronim Maciejewski, prof. dr hab. Bronisław Marciniak, dr inż. hab. Marcin Śmiglak, dr hab. Dominika Narożna.

 

Czytaj więcej o badaniach laureatki: Dr Bogna Sztorch. Najmłodsza Liderka

 

Nauka Wydział Chemii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.