Doktoraty wdrożeniowe dla dwóch wydziałów!

Doktoraty wdrożeniowe
Obraz

Dwa wydziały UAM otrzymały pozytywną ocenę w II edycji konkursu w ramach programu ,,Doktorat wdrożeniowy'' Wśród zwycięzców znalazły się Wydział Matematyki i Informatyki oraz Wydział Chemii. To jeden z ciekawszych konkursów ogłaszanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Głównym założeniem programu jest przygotowanie rozprawy doktorskiej, która usprawni działanie przedsiębiorstwa. Doktorant, pracując pod opieką dwóch opiekunów – naukowego i przemysłowego, ma za zadanie rozwiązać technologiczny problem, z jakim boryka się jego firma.

To pierwsza z zalet programu – dzięki takiej konstrukcji absolwent otrzymuje podwójne wynagrodzenie. Jedno – za pracę w przedsiębiorstwie, drugie – w ramach stypendium z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odpowiada ono minimalnemu wynagrodzeniu zasadniczemu asystenta na uczelni publicznej – wynosi 2450 złotych.

Program skierowany jest do osób rozpoczynających studia doktoranckie, ale to uczelnie są wnioskodawcami. To one zgłaszają do udziału w programie przyszłego doktoranta. Należy się cieszyć, że nasze dwa Wydziały nie dość że wystąpiły z wnioskami to jeszcze znalazły się wśród wygranych.

Czytaj też: Siedmioro wspaniałych z diamentowymi grantami

Warto też dodać, że uczelnie otrzymują ryczałtowe dofinansowanie kosztów wykorzystania infrastruktury badawczej. Oznacza to, że jeśli doktorant wdrożeniowy używa np. sprzętu laboratoryjnego do swojej pracy dla firmy, uczelnia otrzyma na ten cel dodatkowe pieniądze od MNiSW.

Czytaj też: 20 lat programu Erasmus na UAM

Nauka Wydział Chemii Wydział Matematyki i Informatyki