Wersja kontrastowa

CZT przyciąga młodych

Julia Głowacka z praktykantkami i praktykantami w CZT, fot. Adrian Wykrota
Julia Głowacka z praktykantkami i praktykantami w CZT, fot. Adrian Wykrota

Coraz więcej studentek i studentów Politechniki Poznańskiej wybiera Centrum Zaawansowanych Technologii (CZT UAM) na miejsce praktyk zawodowych. W nowoczesnych laboratoriach poznają oni złożone procesy badawcze i zdobywają praktyczne umiejętności, na co niekoniecznie mają szansę w firmach prywatnych. 

CZT przyjęło ponad dwa razy więcej praktykantów i praktykantek niż w ubiegłych latach. Zwykle w centrum praktykowało od 4 do 6 osób, w tym roku praktyki odbywa aż 14. W olbrzymiej większości są to panie.  

– Najwyraźniej studentkom i studentom się u nas podoba. Uczestniczą w prowadzonych w CZT badaniach, a także poznają cykl technologiczny od podszewki i przechodzą podstawowe, intensywne szkolenie z bardzo wielu technologii przetwarzania materiałów w krótkim czasie. Często nie mają takich możliwości na praktykach w dużych przedsiębiorstwach. Zwykle nie są dopuszczani do obsługi urządzeń ze względu na specyfikę cyklu produkcyjnego, zajmują się podstawowymi badaniami albo segregowaniem dokumentacji technicznej, co sama robiłam na praktykach – mówi mgr inż. Julia Głowacka, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych realizująca swoje badania w CZT, absolwentka inżynierii materiałowej na Politechnice Poznańskiej.  

– Myślę, że możliwość zdobycia realnego doświadczenia oraz przyjazne, młode środowisko może pozytywnie wpływać na decyzję studentów – kontynuuje młoda badaczka, która do zespołu prof. UAM Roberta Przekopa trafiła prawie 4 lata temu, po stażu odbytym w właśnie w CZT. Obecnie pisze doktorat na temat związany z polilaktydem, polimerem pochodzenia naturalnego, który w przyszłości może stanowić alternatywę dla petrochemicznych tworzyw sztucznych. 

 

Julia Głowacka w CZT, fot. Adrian Wykrota
Julia Głowacka w CZT, fot. Adrian Wykrota

 

Cieszy fakt, że coraz więcej młodych kobiet wybiera kształcenie na kierunkach technicznych. Takie dziedziny jak technologia chemiczna, inżynieria chemiczna i procesowa stają się domeną pań. Praktyki w CZT dają im większą szansę na zatrudnienie po dyplomie w firmach przetwórczych, których wiele działa w Wielkopolsce. – Niestety w biznesie nadal panuje przekonanie, że kobiety mogą nie poradzić sobie z niektórymi zadaniami, dlatego nabyte u nas praktyczne umiejętności mogą być dodatkowym atutem przy szukaniu pracy na stanowiskach technologicznych – wyjaśnia Julia Głowacka. 

 

Technologiczną ścieżką kariery zamierza podążać między innymi Julia Góra, która zdobyła dyplom inżyniera w zakresie chemii aplikacyjnej na UAM, a teraz studiuje technologię chemiczną na Politechnice Poznańskiej. W pracy zawodowej chciałaby zajmować się polimerami, które mają duże znaczenie dla współczesnej gospodarki. W swoich badaniach studentka zajmuje się kwestią recyklingu tych materiałów. 

– Wybrałam studia pod kątem zawodu pożądanego na rynku pracy. Wiedziałam, że na kierunku inżynierskim zdobędę umiejętności praktyczne, których nie zapewni mi kierunek licencjacki. To ważne, bo na rynku jest coraz więcej miejsc pracy związanych z technologiami. 

 

CTZ, fot. Adrian Wykrota

 
Weronika Janczewska, studentka technologii chemicznej na Politechnice Poznańskiej, wybrała CZT, ponieważ chciała nauczyć się jak najwięcej, a także wykorzystać wiedzę, którą uzyskała podczas studiów. – Polecono mi to miejsce i teraz, gdy kończę praktyki, mogę potwierdzić, że to był dobry wybór. Miałam okazję wytłaczać, robić analizy związane z polimerami. Cieszę się też, że mogłam poznać technologię druku 3D. Zawodowo chciałabym zajmować się tym, czego teraz się uczę – dodaje. 

 

W czasach intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii różnice między uczelniami technicznymi a uniwersytetami zaczynają się zacierać. Tytuł inżyniera można zdobyć nie tylko na politechnikach, ale także na uniwersytetach, a takie miejsca jak CZT, które charakteryzują się otwartością na młodych i unikalną infrastrukturą, dają możliwość z jednej strony zweryfikowania swoich zainteresowań, a z drugiej rozwijania pasji naukowych.  

– Praca w Laboratorium Procesów Technologicznych była dla mnie motywacją do podjęcia decyzji o doktoracie i specjalizacji w zakresie chemii materiałowej – podsumowuje Julia Głowacka. 

Zobacz też: To jest synergia! Sukces zespołu prof. Przekopa z CZT

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.