Wersja kontrastowa

Co w (trawie) puszczy piszczy…

Na zdjęciu stoją kolejno od lewej: Julia Kwaśny, Zuzanna Koczorowska, Zuzanna Kicka, Aleksandra Jędrzejczyk i dr Izabela Cytlak, fot. Adrian Wykrota
Na zdjęciu stoją kolejno od lewej: Julia Kwaśny, Zuzanna Koczorowska, Zuzanna Kicka, Aleksandra Jędrzejczyk i dr Izabela Cytlak, fot. Adrian Wykrota

Studentki Aleksandra Jędrzejczak, Zuzanna Kicka i Zuzanna Koczorowska oraz Julia Kwaśny są autorkami książki „Przedsiębiorcza Puszcza, czyli ekonomia dla dzieci w edukacji wczesnoszkolnej”, którą przygotowały pod opieką naukową dr Izabeli Cytlak z Wydziału Studiów Edukacyjnych. Podręcznik już niebawem trafi do wielkopolskich szkół i przedszkoli.  

 

„Przedsiębiorcza Puszcza” powstała jako praca zaliczeniowa na zajęciach przedsiębiorczość w edukacji. W ramach zaliczenia należało przygotować materiały dydaktyczne pomocne w edukacji wczesnoszkolnej, które przybliżałyby zagadnienia z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości. W efekcie powstała książka, która zachwyca szatą graficzną i stanowi ciekawą pomoc dla nauczycieli i rodziców, którzy chcieliby z dziećmi rozmawiać o ekonomii. 

– Pieniądze od zawsze fascynowały dzieci. Z moich obserwacji wynika, że pomimo iż w podstawie programowej widnieje zapis o edukacji ekonomicznej i kształtowaniu postaw przedsiębiorczych, takich zajęć w polskich szkołach i przedszkolach ciągle brakuje – tłumaczy dr Izabela Cytlak. Naukowczyni od 2009 roku prowadzi na UAM zajęcia z przedsiębiorczości.  

 

– Myślę, że to bardzo ważne, aby popularyzować edukację ekonomiczną od najmłodszych lat. Z tego względu chociażby, że pieniądze są dla dzieci pojęciem abstrakcyjnym. Jeśli zapytamy je, skąd się biorą, to często odpowiadają, że z telefonu lub zegarka. Zwłaszcza elektroniczne formy płatności sprawiają dzieciom wiele trudności, wydaje im się, że strumień gotówki jest dostępny bez limitu. To rodzi sytuacje trudne, często widoczne w sklepach – przekonuje. 

– Innym ważnym problemem, na który chciałam zwrócić uwagę, jest sytuacja, w której wiele dzieci dorasta bez możliwości posiadania własnych oszczędności, decydowania o własnych wydatkach. Dzieci i młodzież często nie są włączane do planowania domowego budżetu adekwatnie do swojego wieku. W książce doradzamy, jak możemy te trudności rozwiązać. Jak rozmawiać z dziećmi o finansach – dodaje dr Cytlak.  

W książce trudne zagadnienia z zakresu ekonomii objaśniają dzieciom mieszkańcy puszczy. Są oni bohaterami ekonomicznej bajki, na kanwie której przygotowane zostały ćwiczenia, które w książce noszą nazwę ekonomicznych wyzwań. W publikacji znajdziemy także ekonomiczny słowniczek, wyjaśniający między innymi pojęcia kredytu, oszczędności, płatności zbliżeniowej czy hojności. Znajdziemy tu również mnóstwo ciekawych wskazówek i porad. 

Dlaczego puszcza? Na to pytanie odpowiada Zuzanna Kicka, pomysłodawczyni bajki:  

– Zdałam sobie sprawę, że zwykle bohaterami takich publikacji są ludzie: mama, tata, dzieci. Brakuje bajek, w których to zwierzątka objaśniałyby nam otaczający świat. Nasi bohaterowie mają swoje emocje, pragnienia, swoje problemy, reagują zupełnie jak ludzie, ale sceneria, w której funkcjonują – otoczenie przyrody – sprawia, że zagadnienia, które chcemy przybliżyć, są dla dzieci przyjazne. Przemawiają do ich wyobraźni. Podczas tworzenia ekonomicznych wyzwań zależało nam natomiast na tym, aby stanowiły one bazę wszechstronnie rozwijających ćwiczeń zarówno dla nauczycieli, jak i dla rodziców. Są zaprojektowane tak, że poszczególne strony można kserować, a każde zadanie jest dla dorosłych inspiracją do stworzenia wielu innych, podobnych materiałów.  

 

– Rozwiązanie ekonomicznych wyzwań nie wymaga od dzieci jakiejś szczególnej wiedzy z zakresu ekonomii, za to pozwala rozwijać kreatywność i myślenie przyczynowo-skutkowe. To, co proponujemy, to też w pewnym stopniu edukacja społeczna. Bajka uczy empatii i pokazuje, że wszystkie nasze wybory mają konsekwencje – dodaje Zuzanna Koczorowska.  

„Przedsiębiorcza Puszcza” jest już po premierze w poznańskich szkołach, gdzie została przyjęta z dużym entuzjazmem. Zgodnie z misją uniwersytetu i Wydziału Studiów Edukacyjnych bezpłatne egzemplarze trafią do szkół i placówek oświatowych już w październiku. A czy powstaną kolejne książki? O to zapytaliśmy dr Izabelę Cytlak.  

– Studenci na moich zajęciach, nie tylko z przedsiębiorczości w edukacji, przygotowują praktyczne prace. Wychodzę z założenia, że ponieważ jedną z misji uniwersytetu jest popularyzacja wiedzy, to należy w ten proces włączać studentki i studentów, którzy mają niebywały potencjał. Kilka lat temu przygotowałyśmy książkę pokazującą, jak rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawności. Ta książeczka prawdopodobnie zostanie wznowiona w przyszłym roku. W przypadku „Przedsiębiorczej Puszczy” mam nadzieję, że to takie preludium do dalszej edukacji ekonomicznej w szkołach i przedszkolach. Jestem otwarta na inwencję twórczą moich studentów. Ja ze swojej strony chciałabym podziękować pani dziekan WSE prof. Agnieszce Cybal-Michalskiej za to, że uwierzyła w nasz projekt i wspierała nas w jego realizacji, oraz panu Stanisławowi Karońskiemu z firmy PRESTON, dzięki któremu nasza książka spełnia najwyższe standardy wydawnicze. 

 

– To było najlepsze zaliczenie roku – dodaje Julia Kwaśny – przyjemne, pożyteczne i szczerze mówiąc, kształcące również dla nas. Przygotowując słowniczek, musiałam przetworzyć sobie w głowie te wszystkie pojęcia i terminy, tak aby przedstawić je w odpowiedniej formie dzieciom. Wiedza została, i to bez specjalnego zakuwania – podsumowuje. 

 

 

Nauka Wydział Studiów Edukacyjnych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.