Będą wspierać czystą energetykę z Wydziałem Chemii

Wodór
Obraz

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odbyło się pierwsze spotkanie zespołu doradczo-eksperckiego ds. rozwoju energetyki opartej na wodorze pod nazwą „H2−Wielkopolska”, którego przewodniczącym jest dr hab. Jacek Goc, prof. nadzw. PP − Prorektor ds. Kształcenia Politechniki, a w którego pracach uczestniczy również prof. zw. dr hab. Marek Łaniecki – Zakład Kinetyki i Katalizy Wydziału Chemii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Czytaj też: Mateusz Zmudziński, diament z biologii

prof. Marek Łaniecki

Celem Zespołu utworzonego przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego jest podejmowanie działań służących wsparciu rozwoju czystej energetyki w Wielkopolsce poprzez aktywną współpracę środowisk samorządowych, gospodarczych, naukowych i społecznych zmierzających do realizacji wizji Wielkopolski, opartej na nowoczesnych technologiach wodorowych.

Czytaj też: Mateusz Zmudziński, diament z biologii

Zespół będzie wspierał Samorząd Województwa Wielkopolskiego w działaniach na rzecz wzmocnienia zaplecza naukowo-badawczego oraz określenia warunków ekonomicznych i środowiskowych niezbędnych dla realizacji ww. celów. Energia produkowana z wodoru należy do jednej z najczystszych, a jednocześnie jest niewyczerpywalna, podobnie jak energia ze źródeł odnawialnych. Niezbędnym jest wypracowanie strategii dla rozwoju gospodarki opartej na wodorze oraz planów działania dla potencjalnych beneficjentów tej rewolucji energetycznej, zarówno w sferze publicznej, jak i komercyjnej.

Nauka Wydział Chemii