Astronomowie wygrali. Nie mieli innego wyjścia

Astronomowie wygrali

Astronomowie w całej Polsce dosłownie ,,dali czadu’’ i przekonali ministerstwo, że Astronomia powinna zostać dyscypliną naukową. Jednym z tych którzy gorąco za tym optowali był profesor Piotr Dybczyński; zastępca dyrektora Instytutu Obserwatorium Astronomiczne Wydziału Fizyki.

Profesor Piotr Dybczyński

- Byłem jednym z sygnatariuszy listów protestacyjnych i cieszę się z efektu końcowego – przyznał profesor w rozmowie z Życie Uniwersyteckim.

Przypomnijmy, że ministerstwo chciało aby astronomia weszła w skład dyscypliny ,,nauki fizyczne’’.

- Astronomowie okazali się nie tylko świetnymi naukowcami, ale i PR-owcami – powiedział minister Gowin komentując swoją decyzję.

- Z tego co wiem, minister Gowin nie był zachwycony tym, że nasze środowisko tak skonsolidowało swe działania w tej sprawie. Co więcej, słyszałem że uważał iż nasze działania podkopują autorytet ministerstwa – mówi profesor Dybczyński.

Czytaj też: UAM rozbudowuje sieć teleskopów

Przypomnijmy, że Polskie Towarzystwo Astronomiczne zebrało ponad 8 tysięcy podpisów w petycji skierowanej w sierpniu do MNiSW, dotyczącej utrzymania statusu astronomii jako samodzielnej dyscypliny naukowej.

- Czy jestem zadowolony? Tak. Czy szczęśliwy? Nie. Do tego trzeba więcej, ale faktem jest, że teraz będzie nam łatwiej pokazać naszą pracę i jej wysoki poziom – komentuje poznański profesor.

Nauka Wydział Fizyki