Wersja kontrastowa

Anna Zborowska. Nabokov był synestetykiem

Anna Zborowska
Anna Zborowska

Anna Zborowska, studentka drugiego roku studiów magisterskich nowych mediów w komunikacji na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM i profesor Arkadiusz Mański z Uniwersytetu Gdańskiego opublikowali artykuł naukowy „Twórczość Vladimira Nabokova – krajobrazy w zwierciadle synestezji”. 

Praca ukazała się w monografii „Inność, różnorodność, inkluzja” wydanej przez Studia i Badania Naukowe Ateneum (ISSN 2657-4209) i stanowi interdyscyplinarną analizę twórczości Vladimira Nabokova w odniesieniu do zjawiska synestezji  czyli „barwnego słyszenia”, które było obecne w życiu pisarza. 

Dla Anna Zborowskiej, która prywatnie jest autorka opowiadań Nabokov jest wzorem głównie za sprawą złożonego stylu, jak i swojego stosunku do literatury. Natomiast psychologa prof. Arkadiusza Mańskiego interesuje zjawisko synestezji pod kątem neurologicznym. W artykule autorzy opisali w jaki sposób synestezja wpływa na język, strukturę i tematykę dzieł Nabokova, czyniąc je wyjątkowo barwnymi i zmysłowymi. 

- Tekst to forma dialogu literatury i psychologii, co rzuca nowe światło na skomplikowaną umysłowość pisarza - przekonuje Anna Zborowska. - Vladimir Nabokov był bowiem synestetykiem, czyli osobą doświadczającą niezwykłego i rzadkiego zjawiska neurologicznego, w ramach którego bodźce docierające do jednego zmysłu mogą wywoływać automatyczne i niezamierzone doświadczenia sensoryczne w innych zmysłach niż te aktualnie stymulowane. Nabokov kojarzył wypowiadane głoski z konkretnymi kolorami. Szczegółowo i starannie opisał tę umiejętność w autobiografii Pamięci, przemów!. Władał biegle rosyjskim i angielskim i potrafił wskazać różnice w „barwach” wyrazów zależne od języka, którym się posługiwał. Literatura stawała się przestrzenią, gdzie mógł eksplorować i wyrażać te złożone percepcje. Jego powieści i opowiadania uwydatniają bogactwo tego wewnętrznego doświadczenia. 

 

Nauka Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.