30-lecie Protetyki Słuchu

Fot. MZ

Dzisiaj (11.06) na Wydziale Fizyki odbyło się 30-lecie Protetyki Słuchu. Ta specjalność prowadzona w Katedrze Akustyki od lat znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych studiów na UAM.

Uroczystość zgromadziła grono osób zaangażowanych w powstanie specjalności, a także studentów i absolwentów. Dla tych ostatnich była to okazja, aby spotkać się w gronie znajomych.

Uroczystość otwarła Pani Prorektor prof. Joanna Wójcik.

- Z punku widzenia uczelni ta uroczystość jest bardzo ważna, ponieważ spotkają się na niej zarówno pomysłodawcy tego kierunku, kadra naukowa i nauczyciele akademicy, jak również przedstawiciele pracodawców, podmiotów zewnętrznych. Myślę sobie, że poprzez tę specjalność, poprzez Protetykę Słuchu, wypełnia się idea uniwersytetu i jego trzech misji. A zatem badania naukowe na najwyższym poziomie, najwyższa jakość kształcenia i trzecia misja uniwersytetu, realizująca się w tym przypadku na stałej współpracy z otoczeniem zewnętrznym – mówiła.

Pani Rektor przypomniała też, że Protetyka Słuchu jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów nie tylko na Wydziale Fizyki, ale również całym Uniwersytecie. W tym roku nie będzie inaczej – mówiła. Po 11 dniach trwania rekrutacji na UAM lista kandydatów jest dłuższa niż ilość przygotowanych miejsc.

Następnie głos zagrał prof. Roman Gołębiewski.

- Cieszę się, że pamiętacie o swoich uniwersyteckich korzeniach, to ważne dla nas – mówił, zwracając się do licznego grona absolwentów kierunku. - Kontakt pomiędzy uczelnią a jej byłymi studentami, w tym również pracodawcami, jest dla nas szczególnie ważny. Pozwala nam uczynić program naszych studiów jeszcze lepszym, i jeszcze bardziej odpowiadającym wymaganiom rynku pracy. Chcemy spotykać się z wami.

O Protetyce Słuchu jako jednym z najważniejszym, bo zapewniającym Wydziałowi (łącznie z Reżyserią Dźwięku) przeszło 30% studentów, kierunku mówiła też Pani Prodziekan Wydziału Fizyki prof. Ewa Banachowicz.

Zwróciła ona uwagę, że specjalność ta realizowana w Katedrze Akustyki od lat służy za inspirację dla kolejnych kierunków studiów powstających na Wydziale. Pani Prodziekan omówiła też program studiów, a także pokazała laboratoria, w których kształceni są studenci.

Następnie historię Katedry Akustyki przypomniał nestor wydziału, prof. Rufin Makarewicz. W dalszych wystąpieniach głos zabrali również inni naukowcy, a także absolwenci kierunku. W programie nie zabrakło miejsca na spotkanie towarzyskie.

zob. też Prof. Roman Gołębiewski. Zawód słusznej uwagi

Nauka Wydział Fizyki