Wersja kontrastowa

Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich

Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich wprowadzi poznaniaków w klimat fascynującego regionu Europy. W bogatym programie dwutygodniowej imprezy znajdują się m.in. koncerty, wykłady, spotkania autorskie i panele dyskusyjne. Jeden z nich poświęcony integracji z UE miał miejsce w Collegium Minus.

Debata rozpoczęła się muzycznym akcentem – dziewczęcy chór jednej z poznańskich szkół podstawowych zaśpiewał hymn Unii Europejskiej „Odę do radości” Beethovena. Prorektor ds. studenckich Bogumiła Kaniewska otwierając spotkanie podkreśliła znaczenie współpracy dla wzmocnienia pozycji krajów słowiańskich w Europie. Natomiast Prodziekan ds. współpracy krajowej i międzynarodowej WFPiK, Krystyna Pieniążek-Marković wyraziła radość z tego powodu, że właśnie Poznań jest gospodarzem Tygodnia Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich oraz Szczytu Bałkanów Zachodnich, który będzie miał miejsce w lipcu. Przecież tu naukowcy z UAM od wielu lat prowadzą badania i promują ten region naszego kontynentu.

 

Czytaj też: Słowianie, my lubim… świętować na konferencji

 

W panelu dyskusyjnym „Społeczne i kulturowe konteksty integracji krajów Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską” wzięli udział wybitni eksperci reprezentujący wszystkie kraje Bałkanów Zachodnich. Uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytania: w jakim stopniu bałkańskie społeczeństwa są gotowe do integracji z UE, co przeszkadza im w realizacji tego procesu oraz jaką wartość mogą wnieść do europejskiej wspólnoty.

Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich zorganizował przez Instytut Filologii Słowiańskiej UAM przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

Z programem wydarzeń można się zapoznań na stronie Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej.

Kultura Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.