Wersja kontrastowa

Święto komedii rzymskiej w Collegium Maius

Teatr Sfinga
Teatr Sfinga
Obraz

Dzisiaj na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM rozpoczyna się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona twórczości Tytusa Macciusa Plauta. Konferencji "Plautus from Page to Stage II" towarzyszyć będzie przegląd teatrów studenckich.

 

Święto komedii rzymskiej zaplanowane zostało w dniach od 11do 14 maja. W tym czasie w gmachu Collegium Maius spotkają się badacze dzieł Plauta z całego świata. Obrady otworzy wykład światowej sławy łacinnika, znawcy łaciny archaicznej, wydawcy i tłumacza Plauta, prof. Wolfganga de Melo z Uniwersytetu w Oksfordzie, który wygłosi odczyt pt. "Linguistic characterization in Plautus" (Salon Mickiewicza, 11 maja, godz. 16.00-17.30). 

 

Głównym tematem spotkania będą performatywne aspekty komedii Plauta oraz proces ich recepcji i adaptacji na różne języki oraz na scenę. Konferencja jest kontynuacją spotkania, które miało miejsce na Uniwersytecie Masaryka w Brnie w 2019 roku.

 

- We współpracy z naszymi czeskimi kolegami i zachęceni ich sukcesem, zapraszamy na drugą część konferencji. Będzie to wspaniała okazja do zgromadzenia badaczy z różnych dziedzin humanistyki i studiów klasycznych, którzy podzielą się swoimi pomysłami na temat Tytusa Macciusa Plauta i jego dzieł - zapowiada dr Katarzyna Kaniecka-Juszczak. Swoje referaty wygłoszą też badacze z Polski i z zagranicy, m. in. z Holandii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Serbii i Czech. 

 

Oprócz prezentacji referatów, konferencji towarzyszył będzie przegląd teatrów studenckich z Polski i zagranicy, organizowany przez dra Łukasza Bergera (Instytut Filologii Klasycznej UAM) oraz dr Katarzynę Kaniecką-Juszczak (Studium Językowe UAM).

Na Scenie Wspólnej (ul. Brandstaettera 1) zaprezentują się teatry, które chcą przybliżyć dzisiejszej publiczności antycznych autorów. 

 

11 maja (środa), godz. 19.00-20.30, na scenie zobaczymy teatr Sfinga (UAM) ze sztuką pt.: Turkuć Podjadek. Apetyt na miłośc (na podstawie komedii Plauta Curculio w tłum. Ewy Skwary), reż. K. Kaniecka-Juszczak, Ł. Berger. 

 

12 maja (czwartek), godz. 19.00-21.00 wystąpi teatr Theomaneis Chenes (UWr), Apanthropos tis anthropos (I akt komedii Dyskolos Menandra, po starogrecku z angielskimi napisami), reż. O. Kubica oraz teatr Titivillus (Uniwersytet Masaryka w Brnie),Türkensklavin J. M. R. Lenza (w czeskim tłum. Danieli Urbanovej, z angielskimi napisami), reż. T. Weissar. 

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Organizatorem wydarzenia jest Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz Instytut Filologii Klasycznej UAM.

zob. też Japoński film i teatr na WFPiK

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.