Wersja kontrastowa

Studenci Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie

Fot.IKE
Fot.IKE
Wiktoria Oheruk, Marta Semchyshyn, Michał Duch

Studenci z koła naukowego „Forum Romanum” oraz Pracownicy Zakładu Kultury i Tradycji Antycznej w dniach 12-19 kwietnia uczestniczyli w objeździe naukowym po antycznej Kampanii.

Głównym celem wyprawy naukowej było poznanie kultury antycznej Kampanii. Każdy z uczestników przygotował wykład oraz oprowadzał innych członków ekspedycji po wybranych stanowiskach archeologicznych.

Pierwszym punktem ekspedycji (piątek) było słynne Muzeum Archeologiczne w Neapolu, bogate w zbiory z terenu Kampanii, w tym zwłaszcza z pobliskich Pompejów i Herkulanum. Największe wrażenie zrobiły na nas mozaiki, zwłaszcza ta przedstawiająca bitwę pod Issos, oraz liczne kolekcje malowideł ściennych. Muzeum posiada także bogatą kolekcję rzeźb antycznych, do najbardziej znanych należy m.in. Byk farnezyjski przedstawiający mitologiczną scenę ukarania tebańskiej królowej Dirke. Muzeum zwiedziliśmy w tempie niemal ekspresowym (około 5 godzin), ponieważ czekały na nas inne atrakcje Neapolu, w tym Castel Nuovo do którego szliśmy piękną via Toledo. Następnym punktem był symbol architektoniczny miasta czyli ogromna bazylika Reale Pontificia San Francesco da Paoli przy Piazza del Plebiscitio.

Zobacz: Finał Akcji-integracji

Następnego dnia pojechaliśmy do Herkulanum, antycznego miasta, które zostało zniszczone przez Wezuwiusza w 79 r. p.n.e. Urzekł nas przede wszystkim znakomity stan zachowania ulic, wnętrza domostw, na chwilę poczuliśmy się jak w starożytności. Ciekawym, a zarazem nieco ekstremalnym wydarzeniem tego dnia, była wspinaczka na Wezuwiusza, z którego szczytu rysował się malowniczy widok na Zatokę Neapolitańską.

Niezwykle interesującym punktem wyprawy było miasto Benewentum, do którego pojechaliśmy w niedziele. Naszym głównym celem był rzymski łuk triumfalny wzniesiony w 114 r. przez cesarza Trajana na pamiątkę zakończenia budowy drogi (via Traiana). Zachwycił nas przede wszystkim przepych dekoracyjny oraz ogromny ładunek informacji wybrzmiewający z drobiazgowych scen na płaskorzeźbach. Przy okazji obejrzeliśmy rzymski teatr, który zachował się w znakomitym stanie oraz obelisk dedykowany bogini Izydzie. W drodze powrotnej zdążyliśmy zobaczyć pałac królewski w Casercie, czyli największy budynek rezydencjonalny wzniesiony w XVIII wiecznej Europie.

Nowy tydzień zainicjowaliśmy wyjazdem do Kapui, gdzie stoi drugi co wielkości starożytny amfiteatr. Miejsce to zapisało się do historii dzięki Spartakusowi, który w 73 r. p.n.e. wszczął słynne powstanie gladiatorów, brutalnie stłumione przez Rzym. Po amfiteatrze udaliśmy do świątyni Mitry znajdującej się w tajemnej grocie, w której zachowało się malowidło ścienne z przedstawieniem Mitry jako młodzieńca w tunice i czapce frygijskiej, zabijającego byka. W Z Kapui pojechaliśmy prosto do Pozzuoli, żeby zobaczyć ruiny amfiteatru, domniemaną świątynie Serapisa oraz Nimfeum.

Następnym punktem (wtorek) wyprawy były ruiny starożytnej Posjedoni (łac. Paestum). Obecnie to duży park archeologiczny wpisany na światową listę UNESCO otoczony antycznym murem obronnym o grubości 5 m i długości niemal 5 km. Najważniejszym zabytkami architektonicznymi są trzy doryckie świątynie poświęcone Atenie, Herze i Posejdonowi zachowane w znakomitym stanie. Po Paestum spontanicznie wybraliśmy się do znanej z piosenki "Torna a Surriento" miasta Sorrento nad Zatoką Neapolitańską, naprzeciwko Wezuwiusza.

Najlepsze zachowaliśmy na koniec. W ostatni dzień udaliśmy się oglądać Pompeje. To miasto liczące według różnych szacunków między 15-20 tys. mieszkańców zostało zniszczone przez erupcje Wezuwiusza. Popiół wydobywający z krateru zakonserwował budowle, przedmioty codziennego użytku, ciała ludzi i zwierząt. Wchodząc przez Bramę Morską (Porta Marina) obejrzeliśmy: domy mieszkalne, Comitium, Budynek Eumachii, świątynia Wespazjana, świątynie Larów, Forum ze świątynią triady kapitolińskiej, Macellum, Bazylikę, świątynie Apollona, świątynie Izydy, Termy, Teatr, Amfiteatr, Dom Fauna, Dom Wettiuszów, Dom Menandra. Wyprawę zakończyliśmy na Willii z Misteriami, w której znajdują się przepiękne i zachowane w bardzo dobrym stanie malowidła przedstawiające rytuał wtajemniczenia w misteria Dionizyjskie. Pompejom poświęciliśmy cały dzień.

 

 

Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.