Wersja kontrastowa

Ryszard Ćwirlej z kryminalnym Oscarem

Fot. Max Pflegel/Wydawnictwo EMG
Fot. Max Pflegel/Wydawnictwo EMG

Ryszard Ćwirlej z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM podczas festiwalu kryminału we Wrocławiu otrzymał dwie główne nagrody za najlepszą powieść 2017 roku. Przyznano mu nagrodę Wielkiego Kalibru czytelników i Nagrodę Wielkiego Kalibru, czyli tę przyznawaną przez jury, a określaną mianem kryminalnego Oscara.

Książka za którą otrzymał nagrodę "Tylko umarli wiedzą" to druga część przedwojennego cyklu, w ramach którego wyjdzie powieść "Pójdę twoim śladem" czyli książka wpisująca się w obchody 100 lecia Uniwersytetu. Czekamy na nią z tym większą niecierpliwością panie Ryszardzie.

Zobacz: Olga Tokarczuk specjalnie dla Kontra TV

Przypomnijmy jej fabułę...

"Pójdę twoim śladem" to kolejna, czwarta już powieść niezwykle popularnego cyklu poznańskich kryminałów, której bohaterem jest komisarz Antoni Fischer. Tym razem autor powieści Ryszard Ćwirlej odsłoni przed czytelnikami tajemnicę pierwszego śledztwa prowadzonego przez poznańskiego policjanta. Wiosna roku 1919, porucznik Antoni Fischer, weteran armii pruskiej i uczestnik Powstania Wielkopolskiego, wraca do Poznania. Oddelegowany z frontu ma zająć się organizacją i tworzeniem w mieście polskiej policji. Już w kilka godzin po przyjeździe do miasta Fischer staje przed pierwszym w swojej karierze wyzwaniem śledczym. W budynku dawnej Królewskiej Akademii Niemieckiej ( obecnie Collegium Minus), w którym właśnie powstaje Poznański Uniwersytet, pracownicy natrafiają na powieszonego nocnego stróża. Wszystko wskazuje na samobójstwo – twierdzi wezwany na miejsce lekarz, więc sprawa powinna zostać czym prędzej zamknięta. Jednak Fischera coś w tym samobójstwie niepokoi. Postanawia przyjrzeć się sprawie dokładniej. Szybko okazuje się że młody policjant, bez śledczego doświadczenia, musi rozwiązać zagadkę, z którą nie poradziłoby sobie wielu jego bardziej doświadczonych kolegów. A w tle Poznań u progu niepodległości, w którym o przyszłość miasta i całej Wielkopolski Polacy i Niemcy walczą ze sobą nie tylko w powstańczych okopach ale i na niewidocznym dla postronnych froncie walki wywiadowczej. 

Kultura Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.