Nagroda Literacka im. Adama Mickiewicza 2022

Fot. A. Wykrota
Obraz

Stanisław Rosiek  – historyk literatury, eseista i wydawca - laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza. Anna Dżabagina, Urszula Honek, Maciej Jakubowiak  wśród nominowanych do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

22 kwietnia w Gabinecie Rektora UAM, na specjalnie zorganizowanym  briefingu prasowym, ogłoszeni zostali: laureat Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza oraz nominowani do Nagrody - Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

W uroczystości  udział wzięli Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska oraz zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.

- Nasz laureat jest twórcą, który bardzo trudno wpisuje się we wszelkie szufladki. Jest on bowiem eseistą, wydawcą i badaczem literatury zwłaszcza romantycznej. Jest badaczem także literatury nieoczywistej, która w dużym stopniu z romantycznym widzeniem świata przez emocje i plątaninę rozmaitych doznań jest bardzo silnie powiązana – mówiła Pani Rektor prof. Bogumiła Kaniewska.

Nazwiska nominowanych do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka odczytał zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski. Są to:

Anna Dżabagina  – historyczka literatury, adiunktka w Instytucie Literatury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Członkini Pracowni Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ UW, współpracowniczka zespołów Archiwum Kobiet i Dramat Polski/Reaktywacja w Instytucie Badań Literackich PAN. Obecnie w ramach grantu “OPUS" finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki pracuje nad książką poświęconą safickiej twórczości polskich, rosyjskich i ukraińskich pisarek. Prowadzi zajęcia z queerowej historii literatury kobiet na Podyplomowych Gender Studies IBL. Publikowała na łamach m.in. „Tekstów Drugich”, „Pamiętnika Literackiego” „Didaskaliów”. Autorka monografii „Kalkowska. Biogeografia” (Gdańsk 2020), a także edycji zbioru opowiadań Eleonory Kalkowskiej „Głód życia” (Gdańsk 2016).

Urszula Honek – autorka książek poetyckich „Sporysz” , „Pod wezwaniem”,  i „Zimowanie” . W 2022 roku debiutowała prozatorsko w Wydawnictwie Czarnym zbiorem opowiadań „Białe noce”. Laureatka Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, Narody Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Nagrody im. Adama Włodka. Pochodzi z Racławic (k. Gorlic). Mieszka w Krakowie.

Maciej Jakubowiak – eseista, krytyk literacki, doktor literaturoznawstwa, wicenaczelny magazynu „Dwutygodnik”.  Autor książek „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata” (Czarne, 2021) oraz „Nieuchronny plagiat” (IBL PAN, 2017). Jego teksty można znaleźć też w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Znaku” i „Piśmie”. Od 2021 roku juror Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Laureat Nagrody im. Adama Włodka (2022), nagrody Krakowska Książka Miesiąca (2022) i Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2020), nominowany do Odkryć Empiku (2022). Weganin, żona, córka, dwa psy, pochodzi z Żor, mieszka w Krakowie.

Poznańska Nagroda Literacka została ustanowiona wspólnie w 2015, po śmierci Stanisława Barańczaka przez Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz prof. Bronisława Marciniaka, ówczesnego Rektora UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast nagroda im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórcy, który nie ukończył 35 roku życia.

W skład kapituły nagrody wchodzą: prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), Jarosław Mikołajewski (poeta, pisarz), prof. Piotr Śliwiński (UAM), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (poeta, prozaik), prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (UAM), prof. Szymon Wróbel (PAN, Uniwersytet Warszawski) prof. UAM Marcin Jaworski (UAM), prof. Grzegorz Olszański (Uniwersytet Śląski) oraz  Karol Francuzik (krytyk literacki) - od września 2020 sekretarz Poznańskiej Nagrody Literackiej.

W latach ubiegłych laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza byli: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont, Wiesław Myśliwski, Krystyna Miłobędzka a laureatami Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka  – Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt, Tomasz Bąk i Monika Glosowitz.

Tegoroczna uroczysta gala z wręczeniem nagród odbędzie się 28 maja w Centrum Kultury Zamek.

Ogólnouniwersyteckie