Wersja kontrastowa

Kalisz. Schola Cantorum i konkurs

Schola Cantorum
Schola Cantorum
Obraz

40. Festiwalowi Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”, którego koncert finałowy odbywał się po raz pierwszy w historii przedsięwzięcia na WP-A, towarzyszył „Ogólnopolski konkurs plastyczny inspirowany muzyką dawną”. Już po raz 23. wyłoniono zwycięzców tych zmagań. Zgonie z tradycją odbyły się także warsztaty plastyczne, których pokłosie można oglądać w przestrzeni wystawienniczej Galerii im. prof. Andrzeja Niekrasza.

 

Ideą przewodnią tegorocznych warsztatów, inspirowanych ekspresjonizmem abstrakcyjnym, był „Chaos czy harmonia ?” Prowadzącymi były: prof. UAM  dr hab. Izabela Rudzka, mgr Katarzyna Maniewska, studentki WP-A Aleksandra Żabierek i Agata Wondrak oraz dr Beata Kotecka, będąca jednocześnie przewodniczącą jury i opiekunką konkursu plastycznego.

- Na podstawie zgłoszonych prac konkursowych można stwierdzić, że wiele jest wykonanych przy użyciu profesjonalnych technik artystycznych: witraż, sucha igła, linoryt, malarstwo na jedwabiu, mozaika, ceramika szkliwiona itd. Techniki standardowe, jak i wymienione powyżej, bardzo zróżnicowały i wyniosły na wyższy poziom artystyczny jakość nagrodzonych prac - ocenia dr Beata Kotecka. - Niewątpliwie jest to zasługą również opiekunów młodych artystów, a zatem należą im się wyrazy uznania i podziękowania nie tylko za trud pedagogiczny, ale również za trud zorganizowania odpowiednio wyposażonych pracowni w swoich miejscowościach – zwraca uwagę.

Zobacz: Nie tylko Amadeusz w Auli UAM

Wystawa pokonkursowa po raz pierwszy odbywa się w Galerii im. prof. A. Niekrasza. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że profesor Niekrasz - wybitny grafik, malarz, rysownik – był jednym z organizatorów warsztatów i ich prowadzącym przed laty.

Wernisaż otworzył występ zespołu muzyki dawnej „Tiboryus” ze Świeradowa-Zdroju pod kierownictwem Ryszarda Dominika Dembińskiego, który jednocześnie jest lutnikiem i zaprezentował na wystawie kolekcję wykonanych przez siebie dawnych instrumentów.

Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.