Wersja kontrastowa

Jest wykonawca Centrum Szyfrów Enigma!

Centrum Szyfrów Enigma
Centrum Szyfrów Enigma

Jak informuje Urząd Miasta Poznania rozstrzygnięto przetarg na budowę Centrum Szyfrów Enigma. Realizacją inwestycji zajmie się konsorcjum firm w składzie ATREM S.A., Firma Budowlana Eugeniusz Dota oraz New Amsterdam Sp. z o. o.

 

Przetarg na wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu ogłoszono w czerwcu br. Pierwotnie na realizację inwestycji będącej wspólnym przedsięwzięciem Miasta oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zakładano kwotę w wysokości 27 465 093 zł. W ramach przetargu do Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta wpłynęła 1 oferta na kwotę 29 237 100 zł. Z uwagi na to, jak ważne  jest wybudowanie Muzeum Enigmy, inicjatorzy projektu postanowili zwiększyć środki na ten cel i tym samym przyspieszyć jego powstanie. Dzięki temu pierwsi zwiedzający mają pojawić się tu już w 2021 r.

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Miasta Poznań. Muzeum ma powstać na jednym z pięter dawnego Collegium Historicum przy ul. Św. Marcin (dziś Collegium Martineum).

Miejsce wybrano nie przypadkowo – w tym miejscu przed II wojną światową znajdował się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w nim Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Czytaj też: Centrum Szyfrów Enigma coraz bliżej

Centrum Szyfrów Enigma

- Utworzenie Centrum Enigma będzie możliwe dzięki dotacji z Unii Europejskiej przyznanej przez Marszałka Województwa. Inicjatywa jego utworzenia pojawiła się kilka lat temu, a jej promotorem był Szymon Mazur, dziennikarz ówczesnego Radia Merkury. W 2015 roku, po wyborach samorządowych i zmianie władz miejskich, przystąpiliśmy czynnie do wsparcia i realizacji tego pomysłu. Projekt oprócz walorów historycznych i edukacyjnych, ma także turystycznie promować miasto – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Przyszłym operatorem placówki będzie Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.

 

Wykonawca odpowiadać będzie nie tylko za ekspozycje, ale i za typowe prace budowlane. A tych będzie sporo, bo obiekt trzeba dostosować do nowych potrzeb: wyburzona zostanie m.in. klatka schodowa i część ścian działowych, wymienione zostaną drzwi i okna, część podłóg. Pomieszczenia zyskają też nowe instalacje i systemy przeciwpożarowe. Zdemontowane i zabezpieczone zostaną te elementy, które nie pasują do muzeum a mają charakter zabytkowy. Część historycznych elementów wystroju przejdzie renowacje i konserwację.

W drugim etapie wykonawca przeprowadzi remont "części wspólnych" budynku Collegium Martineum. Tam oprócz odnowienia wnętrz, zostaną one też dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

 

 

Kultura Ogólnouniwersyteckie
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.