W dniu 14 września grupa studentów z Instytut Geologii wybrała się na kolejną naukową wyprawę, tym do Bułgarii. W Sofii spotkali się z pracownikiem Uniwersytetu Górnictwa i Geologii im. Ivana Rylskiego, profesorem George Ajdanlijsky. Przygoda zaczęła od wstępu do geologii Bułgarii, dzięki któremu studenci poznali regionalną budowę geologiczną nowego obszaru. Każde miejsce było nich jak obca planeta.
Po dotarciu do Kamchia wraz ze studentami z Bukaresztu i Kijowa, braliśmy udział w warsztatach prowadzonych przez naszego gospodarza. Począwszy od przedstawienia metodyki badań, która pozwala dokładnie i krok po kroku iść z badaniami terenowym,i jak również sposób prowadzenia obserwacji. Tutaj każdy szczegół jest ważny - mówią studenci.
Obserwowali w 3 miejscach na wybrzeżu Morza Czarnego, w delcie rzeki Kamchia, a dokładniej w Basenie Kamchia, zapis kopalny rzeki i formacji gazonośnej Galata, która jest eksploatowana kilka kilometrów od brzegu. Było to dla wszystkich uczestników niespotykane doświadczenie, ponieważ obserwowali na plaży klify z osadami, które w niewielkiej odległości od nich były kilkaset metrów pod ziemia, pod dnem morza.
Poza pilną pracą terenową była również okazja skorzystać z pogody, która ich rozpieszczała. Ciepłym słońcem, lekkim wiatrem i chłodzącym aczkolwiek wzburzonym morzem.
Popołudniami odbywały się sesje referatowe podczas których mogli posłuchać rozmów na temat prac wykonywanych przez kolegów. Tematy były zróżnicowane, dzięki czemu można było spotkać się z nowymi informacjami. Wśród naszych studentów również znaleźli się chętni, żeby podzielić się efektami swojej pracy magisterskiej/doktorskiej. Dla reszty uczestników równie ciekawa była prezentacja dotycząca Polski, na której koleżanki przedstawiły nasz kraj, potrawy regionalne, znanych ludzi i wszystko co przychodzi na myśl o Polsce.
Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy. Ostatni poranek był długim pożegnaniem, ponieważ udało się im ze sobą zaprzyjaźnić i współpracować. Kiedy grupy z Rumunii i Ukrainy ruszyły do domu, nasi w drodze do Sofii mieli jeszcze poznać kilka ważnych miejsc związanych z historią Bułgarii.
Sofię trzeba poznać z bliska, najlepiej podczas wycieczki z młodymi pełnymi entuzjazmu i energii przewodnikami. Podczas jednego spaceru poznaliśmy historię miasta, która sięga aż do czasów Rzymian. Jak na przekroju geologicznym widzieliśmy zabudowania współczesne, poniżej tureckie, bułgarskie i rzymskie.
Ostatnim etapem był powrót, któremu towarzyszyły pożegnania. Były długie i pełne emocji. Nawet sam Profesor George zażartował, że chciałby swoich studentów zamienić na nas. Czyżbyśmy byli takimi dobrymi uczniami? Pełni energii wrócili do Poznania z nową siłą na nowy rok akademicki wyczekując kolejnego spotkania.