Wersja graficzna

Fantastyczny UAM na Łódzkim Festiwalu Fantastyki Kapitularz

Fantastyczny UAM na Łódzkim Festiwalu Fantastyki Kapitularz
Fantastyczny UAM na Łódzkim Festiwalu Fantastyki Kapitularz
Jakub Wojtczak, Mateusz Frankiewicz

        Fantastyczny UAM wciąż rozwija skrzydła. Tylko w ostatnim czasie uczestniczył w Łódzkim Festiwalu Fantastyki "Kapitularz" oraz  europejskim Festiwalu Fantastyki „Eurocon” w Rotterdamie.

Fantastyczny UAM to inicjatywa, która narodziła się na Wydziale Historii UAM, mająca na celu promocję nauki i naszej uczelni poprzez niekonwencjonalne pokazanie, że nauka to nie tylko biblioteki i laboratoria, ale przede wszystkim możliwość spełniania swoich marzeń i realizowanie pasji. Od trzech lat Fantastyczny UAM gości na Festiwalu Fantastyki „Pyrkon”, stając się już rozpoznawalną marką. Spowodowało to, że pomysłodawcy Fantastycznego UAM, Mateusz Frankiewicz z Biblioteki Collegium Historicum oraz Jakub Wojtczak z Biura Obsługi Wydziału Historii, zostali zaproszeni przez organizatorów Festiwalu Fantastyki odbywającego się w Łodzi do współorganizowania tego wydarzenia.

               Łódzki Festiwal Fantastyki „Kapitularz” odbył się już po raz osiemnasty. Choć nie jest on tak bardzo znany jak poznański „Pyrkon”, przyciąga również rzesze fanów kultury popularnej i fantastyki (tegoroczna edycja przyciągnęła około 2600 uczestników). W tym roku festiwal odbył się w dniach 6-8 września na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Fantastyczny UAM na Łódzkim Festiwalu Fantastyki Kapitularz

               Fantastyczny UAM w ramach organizacji festiwalu stworzył panel poświęcony życiu i twórczości jednego z najważniejszych pisarzy fantastyki, twórcy m.in. „Hobbita” i „Władcy Pierścieni” – J.R.R. Tolkiena. Śródziemie, świat stworzony przez Tolkiena, w którym żyją elfy, krasnoludy, orkowie, hobbici, smoki i inne magiczne istoty, od wielu lat jest inspiracją dla organizacji, stowarzyszeń, ale również naukowców (szczególności językoznawców), do poszerzania swojej wiedzy na temat tego uniwersum.

               Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom organizatorów „Kapitularza”, ale przede wszystkim spełnić oczekiwania fanów, organizatorzy Fantastycznego UAM podzielili panel tolkienowski na trzy części. Pierwsza z nich, to spotkania z najwierniejszymi fanami angielskiego pisarza, skupionych w stowarzyszeniach poświęconych jego twórczości. Z tego powodu organizatorzy zaprosili do udziału członków Poznańskiego Towarzystwa Miłośników Tolkiena „Drużynę Pyrlandii”, którzy od lat współpracują z Wydziałem Historii UAM. Oprócz członków tego towarzystwa, swoje wystąpienia mieli również m.in. przedstawiciele Sekcji Tolkienowskiej Śląskiego Klubu Fantastyki „Parmadili”.

               Kolejną, główną częścią panelu tolkienowskiego były wykłady ludzi ze świata nauki, którzy również pasjonują się twórczością J.R.R. Tolkiena i swoją wiedzą chętnie dzielą się z innymi. Fantastyczny UAM zaprosił naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza: prof. Józefa Dobosza, prof. Macieja Michalskiego, prof. Igora Kraszewskiego oraz dra Romualda Rydza z Wydziału Historii UAM, a także prof. Szymona Konwerskiego z Wydziału Biologii UAM. Wśród zaproszonych naukowców znalazł się również prof. Michał Leśniewski z Uniwersytetu Warszawskiego.

               Trzecia część panelu została poświęcona promocji pięciu książek, w których stworzenie zaangażowani byli pracownicy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a które poświęcone zostały oczywiście fantastyce. Cztery z nich to publikacje poświęcone twórczości J.R.R. Tolkiena: Tolkien – mit, historia, literatura. Eseje i studia (2016), Między literaturą a filmem – kulturowe aspekty ekranizacji prozy J.R.R. Tolkiena. Eseje i studia (2018), Poznaj Tolkiena w Poznaniu I. Tolkien Reading Day i konferencja naukowa 25-26 marca 2022 (2023), Poznaj Tolkiena w Poznaniu II. Tolkien Reading Day i konferencja naukowa 24-25 marca 2023 (2024). Piąta publikacja to książka poświęcona historii gier i rozrywek od starożytności aż po czasy współczesne: Powtórka z historii rozrywki. Szkice historyczne i archeologiczne, pod redakcją Macieja Michalskiego, Mateusza Frankiewicza i Jakuba Wojtczaka.

               Organizatorzy „Kapitularza” nie mogli narzekać na frekwencję fanów, a w Sali tolkienowskiej przeszła ona najśmielsze oczekiwania. Każdy wykład, prelekcja, promocja cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy konwentu często przychodzili zobaczyć wystrój sali, gdyż miała ona opinię „najbardziej klimatycznie wystrojonej” sali prelekcyjnej. Fani Tolkiena wypełniali salę po brzegi, słuchając opowieści o Bilbie Bagginsie, silmarilach, elfach czy o orężu jakim władali mieszkańcy Śródziemia. Novum wprowadzone przez Fantastyczny UAM na konwentach jakim jest dyskusja po prelekcji odniosły realny skutek, często dyskusje przenosiły się w kuluary. Fani Tolkiena odnaleźli wiele odpowiedzi na nurtujące ich pytania na festiwalu w Łodzi, którego dopełnił poznański akcent. Prace nad stworzeniem całego bloku tolkienowskiego zajęły zespołowi FUAM czas od kwietnia do końca sierpnia.

Eurocon w Rotterdamie

 

Fantastyczny UAM w Rotterdamie

Wyprawa do Łodzi nie była jedyną w ostatnim czasie. Przedstawiciele Fantastycznego UAM odwiedzili też jeden z ważniejszych europejskich festiwali oscylujących wokół tematyki fantasy czyli Eurocon. Zrzesza on miłośników literatury, filmu i gier dotyczących science-fiction, fantasy, mitologii, horroru, kosmonautyki, astronomii, UFO, historii i przyszłości. Konwent ten po raz pierwszy odbył się w 1972 roku we włoskim Trieście, gdzie powołano również Europejskie Stowarzyszenie Science Fiction (ESFS – European Science Fiction Society).

Eurocon odbywa się w różnych miastach Europy, co sprawia, że jest to wydarzenie dynamiczne, przyciągające różnorodne grono uczestników. Początkowo konwent organizowano co dwa lata, jednak w 1982 roku postanowiono, że odbywać się on będzie co roku. Warto zaznaczyć, że w Polsce Eurocon gościł już cztery razy: w 1976 r. w Poznaniu, w 1991 r. w Krakowie, w 2000 r. w Gdyni oraz w 2010 r. w Cieszynie. Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się 16-19 sierpnia w Rotterdamie w Holandii.

Program Euroconu 2024, znanego jako Erasmuscon, został podzielony na cztery dni, z których każdy miał przypisany temat przewodni: Klimat, Dzień Ilustratora, Literatura Young Adults oraz Dzień Komiksów. Oprócz prelekcji związanych stricte z fantastyką i science-fiction, część wystąpień miała charakter naukowy lub paranaukowy.

 

Wydarzenia Wydział Historii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.