Wersja kontrastowa

Wielkie Czytanie „Ballad i romansów”

Obraz
red

W Auli Lubrańskiego odbyło się wieńczące obchody Roku Romantyzmu Polskiego na UAM Wielkie Czytanie „Ballad i romansów”. Wspólne wysłuchanie utworów z pierwszego wydania tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza z 1822 roku zgromadziło wielu interesujących recytatorów_ek.

W szranki z poezją stanęli między innymi: Małgorzata Rybczyńska, Ewa Kolanus, prof. Henryk Koroniak, prof. Tomasz Mizerkiewicz, prof. Joanna Wójcik czy prof. Krzysztof Trybuś. Nie zabrakło Aleksandra Machalicy, Grzegorza Ganowicza, Jadwigi Emilewicz czy aktorek Teatru Starego w Krakowie. Słowem, przedstawiciele świata sztuki, nauki, kultury i polityki, dopisali.

 

Prof. Joanna Wójcik otwierając spotkanie przypomniała, że rok 2022 jest rokiem polskiego romantyzmu. - Dwieście lat temu ukazało się pierwsze wydanie ,,Ballad i romansów''. Ta niewielka objętościowo książeczka stała się wówczas wielkim wydarzeniem dla naszej literatury i kultury - mówiła prorektorka UAM. - Była symbolicznym otwarciem nowej epoki, nowej formacji kulturowej, jaką był romantyzm. Miejsce, w którym świętujemy koniec obchodów Roku Romantyzmu Polskiego nie jest więc przypadkowe.

 

Jak czytać dzisiaj Mickiewicza? Jak czytać romantyzm? - zastanawiał się z kolei prof. Krzysztof Trybuś. - Romantyzm powrócił i ciągle straszy - mówił współorganizator spotkania. - Romantyzm wraca w uprawianej dziś polityce pamięci, która kreuje postawy mesjanistyczne...

 

Podsumowując, najlepiej udają się projekty, w które angażujemy serce. Tak było w tym przypadku. Gdyby nie świetna organizacja Centrum Marketingu UAM i znakomita współpraca z Zakładem Literatury Romantyzmu UAM, nie moglibyśmy mówić o takim sukcesie. Było super.

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.