Tomasz Pospieszny. O kobietach w świecie nauki

Fot. Wydział Chemii UAM

Dr hab. Tomasz Pospieszny chemik z zawodu, naukowiec (Wydziału Chemii UAM), poznaniak i bibliofil,  dał się tez poznać jako fascynat historii nauk przyrodniczych. Jak mówi; podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki. Jest autorem licznych wykładów, artykułów i biografii dotyczących dorobku Marii Skłodowskiej-Curie, Ireny Joliot-Curie oraz Lise Meitner.

Ponadto interesuje się też zamkami, czasem Jagiellonów i Tudorów. Właśnie ukazał się ostatni tom trylogii jego autorstwa poświęcony Lise Meitner. Wcześniej nakładem wydawnictwie Novae Res ukazały się „Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie” oraz „Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie”.

Okładki książek dr Pospiesznego

„Zapomniany geniusz. Lise Meitner – pierwsza dama fizyki jądrowej", to opowieść o kobiecie niezwykłej” pracowitej, o wielkim umyśle i charakterze a jednocześnie pełnej ciepła i szacunku dla innych. Austriacką uczoną do Nagrody Nobla nominowano aż czterdzieści osiem razy jednak mimo gorących rekomendacji ze strony Nielsa Bohra oraz Maxa Plancka, nigdy nie została wyróżniona tą nagrodą.

Czytaj też: Gdy nauka jest kobietą

Dzisiaj o godz. 18.00 w Austriackim Ośrodku Kultury UAM przy ul. Zwierzynieckiej odbędzie się spotkanie z dr Pospiesznym, na którym opowie o swojej najnowszej książce. Zapraszamy!

Wydarzenia Wydział Chemii