Wersja kontrastowa

Studenci UAM na Spitsbergenie

Grupa studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dotarła właśnie do Longyearbyen, rozpoczynając tym samym wyprawę "PolarProject" na stację polarną AMUPS.
Grupa studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dotarła właśnie do Longyearbyen, rozpoczynając tym samym wyprawę "PolarProject" na stację polarną AMUPS.
Obraz

Grupa studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dotarła właśnie do Longyearbyen, rozpoczynając tym samym wyprawę "PolarProject" na stację polarną AMUPS. Znajduje się ona w środkowej części największej wyspy archipelagu Svalbard - Spitsbergenie. Jest to najbardziej na północ wysunięta polska stacja badawcza. Celem wyprawy jest prowadzenie badań m. in. na znikających w zatrważającym tempie lodowcach Arktyki.

PolarProject to wyprawa naukowa na Spitsbergen studentów ze Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. St. Pawłowskiego Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Tematy badań wyprawy obejmują zagadnienia z zakresu geologii, meteorologii, klimatologii, glacjologii i wpływu antropopresji na krajobraz. Młodzi naukowcy będą w czasie swoich badań używać nowoczesnych narzędzi pomiarowych, takich jak drony z wbudowanymi urządzeniami do mierzenia temperatury, wilgotności i prędkości wiatru, jak również prostych, sprawdzonych sposobów pomiarów – metody kija i miarki. Prace naukowe będą prowadzone pod czujnym okiem opiekunów naukowych: prof. zw. dr hab. A. Kostrzewskiego, mgr K. Rymera i mgr S. Kendzierskiego. Wyprawa jest objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Czytaj także: Z UAM za ocean. Misja Boliwia trwa!

Możliwość przebywania w obrębie koła podbiegunowego dostarczy studentom UAM niezapomnianych wrażeń, a wyjazd szerzej otworzy drzwi jej uczestnikom, którzy w przyszłości będą również chcieli podjąć się wyzwania prowadzenia badań naukowych w tym odległym miejscu.

Relację z wyjazdu studentów UAM można śledzić na specjalnym profilu na facebooku i na Instagramie.

Życie Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.